« Zpět

Platit kartou na dovolené v cizině je výhodné

| 7. července 2010 - 10:51 | Zprávy | Karty

Zvážit, jak budeme platit na dovolené v cizině, to určitě patří ke každé přípravě cesty. Rozhodně bychom neměli doma opomenout debetní platební kartu. Karta v kombinací s určitou hotovostí nás finančně zabezpečí téměř na každé dovolené. 

Zvážit, jak budeme platit na dovolené v cizině, to určitě patří ke každé přípravě cesty. Rozhodně bychom neměli doma opomenout debetní platební kartu. Karta v kombinací s určitou hotovostí nás finančně zabezpečí téměř na každé dovolené.
Hlavně pohodlí a jistota peněz
Výhodou karty je především to, že jde o snadný, pohodlný a bezpečný způsob placení. Stejně jako v tuzemsku i v zahraničí s ní lze platit v obchodech, hotelech, restauracích, čerpacích stanicích apod. Může jít i o kartu nejen k devizovému, ale i ke korunovému účtu.
Když přijdeme o kartu – ať už nám ji někdo ukradne, nebo ji sami ztratíme – tak se vůbec nic nestane, pokud dodržujeme základní bezpečnostní pravidla nakládání s kartou. Když ztratíme nebo si necháme odcizit hotovost, bývají peníze nenávratně pryč.
Banky často tvrdí, že placení kartou v cizině je i finančně nejvýhodnější způsob, jak turista může hradit svoje nákupy. Argumentují tím, že to je bez poplatku a že banky při přepočtu měn používají výhodnější kurz deviz a prodej.
Zajistěte si cestovní pojištění on-line zde
To je ale jen zčásti pravda. Když si turista v Česku koupí v pouliční směnárně bez poplatku a za výhodný kurz valuty, cena bude zpravidla nižší než přepočítací kurz banky deviz a prodej. Kromě toho se při použití karty v řadě případů uplatňují ještě přepočítací kurzy karetních asociací, což cenu dále o něco navyšuje. Běžný turista však i tak ve srovnání s výhodně nakoupenými valutami v Česku při placení kartou tratí jen malé částky, a za ně výhody karty určitě stojí za to.
Při výběru kartou v bankomatu v zahraničí je už třeba být opatrný. Při přepočtu kurzu koruny na místní měnu se sice uplatňuje stejný kurz deviza-prodej, ale banky za výběr připočítávají poplatek od 0,5 do 2,5 procenta z vybírané částky. Nejvyšší poplatek – 2,5 % – má LBBW Bank CZ. Kromě toho je stanoven ještě minimální poplatek bez ohledu na velikost vybírané částky, který se pohybuje od 80 do 100 korun. Z toho plyne, že se nevyplatí z bankomatu vybírat vícekrát drobné částky, ale spíš větší sumu najednou.
Zvýhodněné výběry
Někteří klienti ale mohou v cizině využít bankomat své bankovní skupiny a pak platí nízké poplatky.
Například klienti České spořitelny platí za výběr debetní kartou kterékoli banky skupiny Erste jen 6 korun. Její bankomaty se nacházejí na Slovensku, v Chorvatsku, Rakousku, Maďarsku, Srbsku, Rumunsku a na Ukrajině.
Podobně klienti UniCredit Bank platí při použití bankomatu skupiny UniCredit Group všude jen 5 Kč. Týká se to osmnácti zemí, například i Chorvatska, Bulharska, Polska, Rakouska, Slovenska, Itálie, Maďarska a dalších. Klienti Poštovní spořitelny platí 5 Kč při výběru z bankomatu ČSOB na Slovensku. Klienti ČSOB platí na Slovensku při použití bankomatu ČSOB 6 Kč.

Připravit se na ztrátu
Majitel karty by však měl ve svém letovisku i na cestách po cizí zemi velmi bedlivě dbát na kartu, protože turistický ruch nahrává zlodějům i dalším podvodníkům. Je také dobré se včas připravit na možnost ztráty karty.
Pro tento případ se osvědčilo si někam na spolehlivé místo zapsat číslo karty a dále telefonní číslo své banky, na které lze volat v případě, když přijdeme o kartu. Počítejte s tím, že operátor banky se vás může mimo jiné zeptat i na vaše rodné číslo, číslo účtu a jiné identifikační údaje.
Pokud kartu ztratíme nebo nám je odcizena, je důležité ji co nejrychleji zablokovat. Je špatné tento krok zbytečně oddalovat a chlácholit se nadějí, že se karta nakonec přece jen někde najde. Zablokujte okamžitě kartu nejen při ztrátě či odcizení, ale i když vám ji bankomat nevydá. Telefonní linky fungují 24 hodin denně. Rychlé blokaci velmi napomohlo to, že od listopadu loňského roku je tato služba ve všech bankách zdarma. Poplatek za vydání nové karty se sice – až na výjimky – vybírá dál, ale ten nás také nezruinuje, ani když jde o kartu embosovanou. Poplatky se pohybují podle bank od nuly do 500 korun.
Telefonické poplatky při blokaci karty jsou na běžné cenové úrovni, jako kdybychom volali na jinou pevnou linku v Česku.
Kartu lze také zablokovat i u mezinárodních karetních asociací. A jak řešit finance, když na dovolené přijdeme o kartu? Optimální je mít s sebou ještě další kartu. Není také vůbec problém si nechat poslat peníze z Česka, a to od příbuzných či známého. Takovou službu poskytuje například síť Western Union či Chequepoint. Peníze můžete mít už za několik hodin po ztrátě karty.
Řešit situaci tím, že požádáte telefonicky banku o vydání náhradní karty a její urychlené předání ještě na dovolené, se nevy -platí. Pro běžného klienta je to hodně drahá záležitost. Zaslání peněz přijde mnohem laciněji.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.