« Zpět

Nejčastější otázky a odpovědi ke krádeži platebních karet

| 23. listopadu 2009 - 10:31 | Zprávy | Karty

Evropu zachvátila hromadná výměna platebních karet. Španělská firma, která zpracovává karetní transakce, je totiž s největší pravděpodobností hledaným zlodějem, který se pokoušel data zneužít. V potenciálním ohrožení jsou tak všichni, kdo kartu ve Španělsku používali v období letošního ledna až srpna. 

Evropu zachvátila hromadná výměna platebních karet. Španělská firma, která zpracovává karetní transakce, je totiž s největší pravděpodobností hledaným zlodějem, který se pokoušel data zneužít. V potenciálním ohrožení jsou tak všichni, kdo kartu ve Španělsku používali v období letošního ledna až srpna.
Co si nyní mají tito lidé počít? Je namístě propadat panice? Dostanou případně odcizené peníze od banky zpět? MF DNES sestavila s odborníky desatero odpovědí na nejčastější otázky spojené s tímto případem.
Německo se totiž chystá na obměnu zhruba čtvrt milionu karet, české banky jich zatím zablokovaly deset tisíc. Výměna karet však čeká pravděpodobně více lidí. Od ledna do září totiž Španělsko navštívilo sto tisíc lidí a většina z nich karty v zahraničí používá.
1. Jaké mi hrozí riziko, když jsem platil ve Španělsku?
"Potenciálně jsou ohrožena data všech karet, které byly v průběhu léta použité ve Španělsku," říká Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty. To potvrzují i zástupci bank. Reálně však dochází k blokaci asi desítky tisíc karet, které mohly být ohroženy únikem dat.
2. Platil jsem kartou jen v obchodech, bankomaty jsem nepoužíval. Mám se přesto bát?
Místo ani způsob v tomto případě nehrají roli. K úniku zřejmě došlo ve společnosti, která zpracovává karetní transakce, a to jak platby v obchodech, tak výběry z bankomatů.
3. Mám nejnovější čipovou kartu. Jsem mimo nebezpečí?
Nejste. Obecně sice platí, že čipové karty jsou z hlediska bezpečnosti odolnější, ale v tomto případě jde o data, která byla již soustředěna po transakcích - tam už žádný rozdíl mezi kartami není.
Nevíte jakou platební kartu? Prostudujte si nabídku na Zlaté koruně a vyberte si tu pravou!
4. Karetní asociace hlásají vysokou bezpečnost při užívání karet. Jak je možné, že došlo k tak masivnímu úniku?
"Vše je dnes možné, v takovýchto případech neexistuje stoprocentní ochrana," říká Kotlán. Podle něj šlo o cílený útok na databázi firmy, u které se sbíhaly jednotlivé údaje o platebních kartách. Nešlo o kopírování dat přímo z bankomatu ani z platebního terminálu.
5. Je už nyní bezpečné ve Španělsku platit kartou?
Banky datují nejpozdější problémové transakce z konce srpna. Únik dat byl pak odhalen a došlo k jeho zastavení. Podle bank nyní žádné zvýšené riziko ve Španělsku nehrozí.
6. Pokud jsem obětí a z karty mi tímto způsobem zmizely peníze, vrátí mi něco banka? V jaké výši?
Jelikož nešlo o porušení bezpečnostních pravidel při zacházení s platební kartou, klient situaci nemohl nijak předejít, všechny dotázané banky počítají s tím, že ztráty uhradí klientům ze svého, a to v plné výši.
"Veškerou odpovědnost za případné ztráty v tomto případě nesou banky," říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank.
7. Jak se dozvím, že jsem jeden z těch, kteří mohou mít kvůli španělské dovolené problémy? Mám se na to ptát banky sám?
Určitě je dobré sám si zkontrolovat výběry z účtu za ohrožené období. Banky avizují, že případným obětem dávají vědět samy, s předstihem je upozorňují na blokaci karty.
8. Jak nakládat s kartou, abych se vyhnul takovému problému?
Platí tradiční pravidla - placení jen na důvěryhodných místech, být pozorný při zadávání PIN a podobně. Ale proti útoku španělského typu zatím neexistuje zaručený recept. Částečným řešením může být nastavení limitu pro maximální denní výběr z účtu.
9. Když mi banka zablokuje kartu, ale já ji nutně potřebuji, je možné se s bankou domluvit alespoň na jednom výběru?
Ano, takovou službu některé banky opravdu nabízejí. "Po telefonické dohodě umožňujeme jednorázové dočasné odblokování platební či kreditní karty v případě potřeby klienta," říká Ivo Měšťánek, mluvčí ČSOB. Po telefonu je však třeba uvést rodné číslo a další údaje o účtu.
10. Jak dlouho budu na novou kartu čekat?
A kolik za ni zaplatím? Vydání karty trvá různě, záleží na konkrétní bance. Nejčastěji se však doba vydání pohybuje od tří do sedmi dnů. Nová karta je v takovém případě vydávána zdarma.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.