Nalezená platební karta se stává bezcennou. Banka ji okamžitě zničí
Najdete-li platební kartu, odevzdejte ji do banky. Do které poznáte podle jejího loga na kartě. Banka ji ihned zablokuje a znehodnotí. Držitele karty většinou telefonicky informuje. Má pro něj připravenu kartu náhradní. Blokace ani znehodnocení karty vás nic nestojí.
Najdete-li platební kartu, odevzdejte ji do banky. Do které poznáte podle jejího loga na kartě. Banka ji ihned zablokuje a znehodnotí. Držitele karty většinou telefonicky informuje. Má pro něj připravenu kartu náhradní. Blokace ani znehodnocení karty vás nic nestojí.
S nalezenou hotovostí, případně jakoukoliv věcí větší hodnoty zamiřte za majitelem nebo na obecní úřad. Rozhodně si ji nenechávejte, jinak se v případě, že hodnota nálezu převýší pět tisíc korun, dopouštíte trestného činu zatajení věci (viz předchozí článek ).
Kam s kartou, zjistíte na její zadní straně
Podobně je tomu i s nalezenou platební kartou. Také její neoprávněné použití by bylo kvalifikováno jako přestupek případně trestný čin.
Každá platební karta bez ohledu na to, zda se jedná o debetní či kreditní kartu, je označena logem banky a na její zadní straně najdete i adresu, kam kartu vrátit. Na některých kartách jsou uvedeny i instrukce, jak s kartou naložit. "Tato karta je majetkem Raiffeisenbank a může být používána pouze oprávněným držitelem. Zneužití je trestné. Při nálezu odevzdejte kartu Raiffeisenbank," upřesňuje Tomáš Kofroň, tiskový mluvčí Raiffeisenbank, informace, jak má člověk naložit s kartou této banky.
S nálezcem bankéř na pobočce sepíše protokol o ztracené kartě, ve kterém vyplní údaje o kartě, člověku, který ji přinesl i okolnostech nálezu. V některých případech mu předá i potvrzení o vrácené kartě.
O nálezu karty většina bank telefonicky informuje
Pokud ztratíte platební kartu a někdo ji vrátí, vaše banka vás bude ve většině případů telefonicky informovat.
Standardně však své klienty neinformuje Komerční banka. V GE Money Bank rozlišují způsob, jakým se o kartě dozvěděli. Pokud jim je nález oznámen telefonicky, stejným způsobem to sdělí i jejímu držiteli. V případě, že ji někdo předá na pobočce banky, je na bankéři, zda o tom informuje klienta. Povinnost informovat ovšem nemá.
Ve Volksbank nejprve ověří, zda je karta již zablokovaná jejím majitelem. Pokud ne, okamžitě ji zablokují a klienta o tom informují. Jestliže však klient již kartu sám zablokoval, banka ho o jejím nálezu neinformuje.
Banka kartu vždy zablokuje a znehodnotí
Pokud je do banky doručena nezablokovaná platební karta, banka ji vždy zablokuje. "Byla v držení cizí osoby, a proto je dobré z bezpečnostních důvodů kartu zablokovat. Třetí osoba může znát citlivé informace, například pro transakce bez fyzické přítomnosti karty," doplňuje Tomáš Kofroň.
Žádná z bank blokaci nezpoplatňuje. Poplatek podle sazebníků jednotlivých bank klient hradí až v případě, že mu je vystavena nová karta.
Po zablokování karty již není možné ji používat. Musíte požádat o vydání náhradní karty nebo karty nové. "Do 30 dnů má klient nárok na vydání nové kopie předchozí karty, jedná se o tzv. obnovu karty. Po této době již musíte zažádat o vydání karty nové," přibližuje praxi v ČSOB Irena Zatloukalová z externí komunikace banky.
Všechny banky nalezené platební karty znehodnocují. "Pracovník pobočky, který kartu obdrží, ji dle interních pokynů nahlásí na našem call centru, kde dojde k zablokování karty. Poté je karta znehodnocena a odeslána na Útvar vydávání a podpory platebních karet, kde pověřený pracovník prověří, zda proběhla blokace karty a poté je karta odvezena a s dalšími zrušenými kartami odvezena do spalovny," přibližuje postup Zatloukalová.
Ve Volksbank znehodnocenou kartu v bance uloží po dobu její platnosti pro případnou reklamaci.
Diskuse
Vložte svůj dotaz