« Zpět

Na novou platební kartu budete čekat týdny, se zárukou nepočítejte

| 8. dubna 2010 - 10:02 | Zprávy | Karty

Platební karta dnes tvoří nedílnou součást většiny našich peněženek. Častým používáním nebo prostou náhodou se může znehodnotit ještě před dobou její expirace například demagnetizací magnetického proužku. Pokud dokážete, že jste nefunkčnost nezpůsobili nevhodným zacházením vy, nic za výměnu platit nebudete. V některých případech si ale na novou kartu dost dlouho počkáte.

I platební karta je zboží, které může mít vady nebo se jednoduše pokazí. Vyměnit ji není problém, jenže karta vám právně nepatří a vše je v rukou jejího vydavatele.

Karta není vaše, patří vydavateli
Pokud si myslíte, že je karta vaším majetkem, protože za ni platíte roční poplatek, jste na omylu. Ačkoli za její používání platíte poplatky, karta je po celou dobu majetkem vydavatele. Proto se na ni nevztahuje ani 2letá záruční doba jako u klasického zboží.
Platební karta jako taková nebývá považována za spotřební zboží ve smyslu občanského zákoníku. Proto se ani na ní většinou nevztahuje záruka jako na spotřební zboží, sdělil serveru Měšec.cz Jan Votočka ze Sdružení obrany spotřebitelů. Uvedl také, že výjimku by tvořily speciální karty, které si zákazník pořizuje za příplatek. Příplatek se však netýká funkcí karty, ale jejích fyzických vlastností – např. zakoupím-li kartu vykládanou diamanty a jeden mi vypadne, mohu to reklamovat jako vadu materiálu či výroby, upřesnil Votočka.
Tento případ se ale na většinu držitelů karet nevztahuje. V zásadě tak platí, že pokud karta přestane fungovat, a to nikoliv zaviněním zákazníka, jedná se chybu na straně banky a ta v takovém případě neplní řádně to, k čemu se zavázala ve smlouvě (např. o běžném účtu), upozornil Votočka s tím, že kartu by tak měla bezplatně vyměnit.
V případě, že kartu zničíte svým nešetrným nebo nevhodným zacházením, většinou vás poplatek nemine. Nejčastěji se pohybuje kolem 200 Kč, jako například v případě karty od společnosti Credium. U ČSOB zaplatíte 250 Kč, v mBank 100 Kč. Pokud jste klientem společnosti Diners Club, nezaplatíte za vlastní zavinění žádný poplatek. V případě nefunkčnosti karty (ať už zaviněné nebo nezaviněné ze strany klienta) kartu vždy bezplatně vyměníme, potvrdil serveru Miloslav Bouček ze společnosti Diners Club, která tento servis zahrnuje do ročního poplatku za kartu. Stejně tak za zavinění nezaplatíte nic ani u kreditní karty společnosti Cetelem nebo platebních karet od Volksbank. Čtěte také: Na návštěvě u Diners Club Czech
Uznaná reklamace většinou znamená výměnu bez poplatku
Pokud zjistíte, že je platební karta bez vašeho přičinění nefunkční, podejte reklamaci. Reklamace by měla obsahovat vaše identifikační údaje, dříve či později samotnou kartu aby poskytovatel mohl posoudit oprávněnost reklamace, přesný popis případu a případně i podkladovou dokumentaci.
S reklamací většinou ani nebudete muset na pobočku. Například majitelé karet od Axa Bank, UniCredit Bank, mBank nebo Home Credit mohou svůj problém nahlásit na zákaznické lince. Naopak třeba s kartou od GE Money Bank, České spořitelny (kromě Chytré karty) nebo LBBW Bank musíte zajít přímo na pobočku. Komerční banka navíc vyžaduje, aby klient navštívil přímo tu pobočku, která kartu vydala. Majitelé karty od Axa Bank by zase kartu měli přestřihnout a zaslat na adresu pražského klientského centra Axa Bank.
Najděte si snadno a rychle telefonní čísla pro blokaci karet
Většina vydavatelů karet vám také nabídne novou kartu s vaším nastaveným PIN kódem, stejným číslem i platností. Klientovi vyrobíme novou kartu a nabídneme mu možnost zachování stávajícího PINu, na který je zvyklý. Naprostá většina klientů tuto možnost využije, potvrdila Eva Řimnáčová ze společnosti Home Credit.
Většina vydavatelů karet se také shoduje v tom, že pokud reklamační řízení opravdu prokáže, že nefunkčnost karty nezpůsobil klient, nebude za výměnu účtován žádný poplatek. Pouze Ivo Měšťánek z ČSOB na otázku, zda banka bude účtovat poplatek i v případě, že uzná reklamaci klienta, uvedl, že případy posuzuje banka sice individuálně, ale následně zmínil, že poplatek za vydání nové karty klient platí dle sazebníku poplatků (250 Kč). Pokud je klient pojištěn proti ztrátě či krádeži, může tuto vzniklou škodu z pojištění uplatnit, dodal Měšťánek. V překladu to tedy znamená, že někdy je lepší prohlásit kartu za ztracenou a z pojistky čerpat plnění za kartu náhradní, než podstupovat složitý proces reklamace s nejistým výsledkem.
Největší problém je čekání na novou kartu
Největší nepříjemností, která vás v této situaci může potkat, je dlouhá doba, než vám vydavatel doručí novou kartu. Většinou se lhůty pro doručení karty na pobočku nebo domů pohybují kolem jednoho týdne. Například Commerzbank vám ale standardně kartu zašle až do 14 dnů, mBank do 15 dnů a jako klienti společnosti Cetelem budete čekat celé tři týdny.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.