« Zpět

Na dovolené platební kartou raději plaťte než vybírejte

| 23. července 2009 - 11:31 | Zprávy | Karty

Více než polovina Čechů plánuje strávit svou letošní dovolenou za hranicemi vlasti. Kromě potřebných dokladů a zavazadel vezme většina z nich s sebou i platební kartu. Někdo je kartou zvyklý platit, jiný raději vybírá. Rozhodujete-li se o způsobu použití karty v zahraničí podle poplatků, raději kartou plaťte všude, kde můžete.

Většinu tuzemskými bankami vydávaných platebních karet lze bez potíží u nás i v zahraničí využít k bezhotovostním platbám i výběrům hotovosti z bankomatů. Výjimkami jsou prakticky jen karty vydávané k dětským kontům či karty určené výhradně k platbám na internetu (např. GE MasterCard Internet). Sáhnout tedy můžete jak po kartě elektronické, tak embosované, nejčastěji MasterCard nebo VISA.

Do zahraničí se však vyplatí cestovat raději s několika platebními kartami různých asociací - čtěte: Do zahraničí raději s několika platebními kartami

"Pro cestování nejen po Evropě doporučujeme embosované platební karty MasterCard nebo Visa. V současné době je možné konstatovat, že akceptační síť pro použití platebních karet obou společností je tak široká, že klienti s sebou nemusí vozit hotovost," uvedl pro iDNES.cz Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank. Stejně radí svým klientům i v ostatních bankách, kromě Volksbank. U této banky vám totiž pro cesty do zahraničí doporučí svou elektronickou platební kartu Holiday. Platby kartou vycházejí v zahraničí levněji než výběry

Rozhodnete-li se v zahraničí svou platební kartou obchodníkovi zaplatit, nemusíte se obávat žádných poplatků. Dokonce to pro vás může být výhodnější než vozit s sebou velký obnos v cizí měně. To proto, že banky pro bezhotovostní transakce volí jiný a obvykle příznivější měnový kurz, konkrétně devizy prodej.

Na rozdíl od platby uskutečněné platební kartou stojí výběry hotovosti obvykle na druhé straně poplatkového spektra. Poplatky za jedinou transakci se totiž pohybují kolem 100 korun, přičemž konečnou sumu navyšují ještě procenta z vybírané částky. Vždy záleží na tom, zda vybíráte prostřednictvím karty kreditní (úvěrové) nebo debetní (vlastní peníze z bankovního účtu).

Ovšem i zde platí výjimky. Některé banky totiž zahraniční výběry nezpoplatňují vůbec, jiné pak zvýhodňují toho, kdo si k výběru peněz vybere bankomat finanční skupiny, k níž náleží jeho domácí banka. "Veškeré výběry z bankomatu v zahraničí má držitel karty k mKontu zcela zdarma. Karty k půjčce a k eMaxu vám v zahraničí vydají peníze za pouhých 19 korun, mKreditka pak za 49 korun," vysvětluje Pavla Renčínová, tisková mluvčí mBank.

Poplatky podle současného tarifu účtu, či ceny stejné jako v České republice platí za zahraniční výběry kupříkladu klienti České spořitelny - 6 korun, UniCredit Bank zaplatí za výběr v bankomatu mimo republiku 0 - 9 korun či ČSOB 6 korun (jen na Slovensku). Vždy pochopitelně musíte provést výběr v bankomatu finanční skupiny své banky.

Cestovní pojištění zajistí i držení platební karty

Většina bank vám nabídne pro cesty do zahraničí také cestovní pojištění. Obvykle zahrnuje pojištění léčebných výloh v zahraničí, asistenční služby, ztrátu či krádež, příp. poškození zavazadel, právní pomoc v případě dopravní nehody, odpovědnost za škodu (na zdraví/majetku) způsobenou jiným osobám, úrazové pojištění (pro případ úmrtí či trvalé invalidity) apod.

To vše buď banky zahrnují automaticky do ročního poplatku za používání platební karty nebo si je lze sjednat dodatečně. Samozřejmě již s poplatkem pohybujícím se od 240 do 2 200 korun za rok. Pochopitelně se však tyto částky v jednotlivých bankách zásadně liší, a to nejen podle nabízeného rozsahu pojištění. Vliv na poplatek za cestovní pojištění má rovněž druh platební karty, k níž je pojištění sjednáno. Vždy se proto vyplatí před tím, než se pro konkrétní cestovní pojištění rozhodnete, porovnat především rozsah krytí v případě pojistné události.

Bezpečnost nade vše

Nejen pro cesty do zahraničí, nýbrž pro používání platební karty platí vždy obecná bezpečnostní pravidla, jejichž dodržováním snížíte na nutné minimum riziko zneužití vlastní karty. Mezi základní patří ochrana PINu, nespouštět kartu z dohledu a v případě ztráty či odcizení karty tuto skutečnost neprodleně nahlásit bance a kartu zablokovat pro další použití.

Jestliže si přesto nejste jisti, zda jste pro bezpečnost svou a svých financí udělali maximum, lze rovněž sjednat pojištění proti ztrátě či odcizení platební karty. Co všechno vzít s sebou na dovolenou

Kromě platební karty a potřebných dokladů totožnosti, víz apod. je vhodné mít s sebou kontakt na banku pro případ nenadálé události. Pokud jste využili cestovního pojištění u platební karty či běžného účtu, pak nezapomeňte přibalit mezi doklady také asistenční kartičku (obsahuje číslo a druh pojistky, kontakt na asistenční službu pojišťovny apod.) a další formuláře, které jste obdrželi při sjednání pojištění.

Jde o doklady potřebné v případě nastalých škod či zdravotních problémů. V nich obvykle najdete kromě pojistných podmínek také pokyny, jak se v případě pojistné události zachovat. Nechybí zde ani formuláře, které vyplní ošetřující lékař apod.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.