Mazaní zloději natočí PIN kamerou u otvoru na výdej peněz z bankomatu
Policie odhaluje stále dokonalejší zařízení, které zloději používají u bankomatů ke čtení údajů platebních karet. Novinkou je například kamera, která je umístěna u otvoru na výdej peněz. Ta nahraje PIN, i když člověk zakrývá při jeho zadávání klávesnici rukou. Stačí, když ji nedrží nízko.
Policie odhaluje stále dokonalejší zařízení, které zloději používají u bankomatů ke čtení údajů platebních karet. Novinkou je například kamera, která je umístěna u otvoru na výdej peněz. Ta nahraje PIN, i když člověk zakrývá při jeho zadávání klávesnici rukou. Stačí, když ji nedrží nízko.
Zakrýt klávesnici rukou při zadávání PIN u výběru z bankomatu je podle policie stále nejlepší možnost, jak se vyhnout problémům.
"Objevily se informace, že už to nemá cenu, protože existuje zařízení, které dokáže sejmout PIN přímo z klávesnice. To je sice pravda, ale v Česku se objevilo zatím za celou dobu pouze dvakrát," řekl vedoucího oddělení hospodářské kriminality pražské policie Michal Ihnát.
Podle experta na takzvaný skimming, tedy kopírování a zneužívání platebních karet, se princip zneužití v podstatě nemění. Na bankomatu je umístěno zařízení, které přečte údaje z karty, a kamera, která zjistí PIN. Co se ale změnilo, je stále větší kvalita těchto přístrojů. "I odborník je často pouhým okem neodhalí," uvedl kriminalista.
Původně byly kamery většinou navrchu, u světla bankomatu. Nyní, kdy se objevily i dole u otvoru pro výdej peněz, je třeba klávesnici při zadávání PIN kódů zakrývat těsně nad ní.
Podle zkušeností kriminalistů se gangy nezaměřují na jednotlivé bankovní domy, ale skimmovací zařízení umisťují podle toho, o jaký typ bankomatu se jedná. K těm častěji zneužívaným patří podle Ihnáta bankomaty NCR nebo Wincor Nixdorf.
Pachatelé umístí skimmovací zařízení na bankomat a po třech čtyřech hodinách ho opět přijdou sundat. Data poté okamžitě odešlou. Peníze pak vyberou v Keni, Austrálii nebo USA. Zapadlý bankomat si pachatelé většinou nevyberou
Nejčastěji si pachatelé vybírají bankomaty ve velkých městech a na frekventovaných místech. Už kvůli vyšší frekvenci výběrů. Oblíbené jsou bankomaty přímo v pobočkách bank nebo na pláštích budov, kde finanční ústavy sídlí. Čtecí zařízení pak zloději umisťují večer po zavírací době nebo o víkendech.
"Nelze říci, že bankomaty za dveřmi bank jsou bezpečnější. Naopak jsme odhalili zařízení ke kopírování karet i v mechanismu otevírání dveří. To ale zkopíruje jen kartu, PIN musí podvodníci zjistit až z bankomatu," řekl Michal Ihnát.
Podvodníci zabývající se skimmingem do Česka přijíždí nejčastěji z oblasti Balkánu. "Dosud mezi nimi nebyl jediný český občan. Zaznamenali jsme jen případy, kdy cizincům pomáhali s ubytováním nebo dopravou," uvedl kriminalista.
Za rok se v Česku ukáže deset až dvacet skupinek, které na bankomaty přidělávají skimmovací zařízení. V posledních letech se tento počet víceméně ustálil. Vybírají si velká města, kde zůstanou jen pár dní a pak odjedou.
V minulých týdnech se u nás objevily hned tři skupiny, dvě už policisté zadrželi. U jedné z nich dokonce při domovní prohlídce zajistili další zařízení k výrobě falešných karet a notebooky. Třetí skupinu detektivové monitorovali, nakonec se jí ale podařilo odjet. Vzápětí banky zaznamenaly podvodné výběry z USA. (více zde)
Zadrženým hrozí až osmileté vězení. Pokud by se podařilo prokázat, že jsou členy organizované skupiny, byl by trest mnohem vyšší. Kriminalisté o tom nepochybují. Svědčí o tom například to, že zadržení vždy mlčí a advokáty ex-offo vždy vystřídá velmi kvalitní právník. Konkrétní důkazy o celých skupinách ale chybí.
Diskuse
Vložte svůj dotaz