Kreditní karta? Teď raději ne
Strach z nesplácených dluhů ovládl v letošním roce jak banky, tak obyčejné lidi. Zhoršené ekonomické podmínky způsobené hospodářskou recesí se promítly nejen do nižšího počtu nově vydaných kreditních karet, ale i do jejich menšího využití. „Úbytek kreditních karet se vzhledem k vývoji ekonomické situace dal očekávat,“ řekl Roman Kotlán, výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty (SBK).
Tuzemské banky vydaly o 66,5 tisíce kreditních karet méně než loni * Lidé se je bojí v době recese používat
PRAHA
Z jeho statistik vyplývá, že ke konci třetího čtvrtletí vydaly tuzemské banky 1,24 milionu kreditních karet. To je téměř o 66,5 tisíc méně než ve stejném období loňského roku. Celkový počet vydaných bankovních karet se přitom meziročně zvýšil z 8,9 milionu na více než 9,1 milionu karet. „Na tomto poklesu počtu kreditních karet se přibližně stejnou měrou podílí banky i klienti,“ řekl Kotlán. Celá řada lidí totiž při obnově kreditní karty požádala o její zrušení. Obávají se totiž toho, že nebudou mít peníze na splácení úvěru a mohli by se dostat do dluhové pasti.
Zajímá Vás více informací o kartách? Prostudujte rubriku Karty na Zlaté koruně
„Rizika spojená s vydáváním velkého množství kreditních karet si začaly uvědomovat i banky. Mají strach, že by se samy mohly dostat do pasti v okamžiku, kdy by lidé nebyli schopni splácet své závazky,“ řekl Kotlán. I proto se banky v letošním roce snaží mnohem méně přesvědčovat lidi, aby si kreditní kartu pořídili a využívali.
Menší tlak ze strany bank na propagaci kreditek se promítl i do způsobu, jakým je lidé využívají. „Lidé se začali chovat racionálněji. Nutné náklady, jako jsou například potraviny, začali platit debetními kartami,“ řekl Kotlán.
To se projevilo nejen v nižším objemu zboží zaplaceného kreditní kartou, ale i v počtu vydaných debetních karet. Těch bylo v letošním třetím čtvrtletí vydáno více než 7,4 milionu, tedy téměř o 200 tisíc více než loni ve stejném období.
Ze statistik SBK dále vyplývá, že ve třetím čtvrtletí bylo kreditní kartou zaplaceno zboží za 9,856 miliard korun. To je v meziročním srovnání zhruba o 216 milionů korun méně. Celkový objem plateb u obchodníků přitom vzrostl z necelých 46 miliard korun na více než 50,5 miliard korun.
K bankomatu se chodí méně Letošní rok také zaznamenal nový trend - lidé ve stále větší míře používají bankovní karty pro placení v obchodech. K bankomatům se tak vydávají mnohem méně než v dřívějších letech. „Tento trend měnícího se chování držitelů karet zaznamenáváme již třetí čtvrtletí za sebou,“ řekl Kotlán.
Podle statistik SBK se ve třetím čtvrtletí zvýšil počet výběrů z bankomatů jen nepatrně, a to o z 39,19 milionu transakcí na 39,27 milionu transakcí. Naopak počet případů, kdy lidé platili v obchodech kartou, se v letošním třetím čtvrtletí zvýšil o sedm milionů. Celkový počet karetních transakcí u obchodníků se tak přehoupl přes 50 milionů.
„Je to pozitivní zpráva. Zařazujeme se tímto mezi standardní trhy, kde se katry používají čtyřicet až padesát let,“ řekl Kotlán.
I přes výrazný nárůst počtu plateb kartou však celkový objem výběru z bankomatů téměř trojnásobně převyšuje objem zaplaceného zboží v obchodech.
Ve třetím čtvrtletí vybrali lidé z bankomatů více než 146 miliard korun, zatímco v loňském roce to bylo jen necelých 135 miliard korun. „Vysvětlení je jednoduché, na jeden výběr z bankomatu připadá několik tisíc korun, zatímco v obchodech platí lidé kartou i zboží v hodnotě jen 200 korun,“ řekl Kotlán.
Diskuse
Vložte svůj dotaz