Kopírování karty se neubráníte, můžete jen podat reklamaci a čekat
V posledních dnech začal gang vykrádat konta pomocí kopírování karet. Potom, co vsunete kartu do bankomatu a navolíte PIN, může někdo vaše konto vyluxovat. Vykrádání účtu totiž probíhá online. Účinná obrana v podstatě neexistuje, selhává i desatero obezřetného používání karty.
V posledních dnech začal gang vykrádat konta pomocí kopírování karet. Potom, co vsunete kartu do bankomatu a navolíte PIN, může někdo vaše konto vyluxovat. Vykrádání účtu totiž probíhá online. Účinná obrana v podstatě neexistuje, selhává i desatero obezřetného používání karty. Banky radí vybírat vždy u stejného bankomatu nebo zkusit zahýbat jeho částmi.
Banky na dotaz, jak se bránit okopírování vaší karty, odpovídají různě. Některé přiznávají, že obrana proti podobným útokům je velice obtížná. Útočníci se totiž obvykle snaží upravit bankomat tak, aby nebylo možné jeho napadení či úpravu snadno odhalit. Navíc se jejich technologie vyvíjejí přinejmenším stejně rychle jako bezpečnostní opatření bank.
Shodují se však v tom, že každému výběru by měla předcházet přinejmenším vizuální kontrola bankomatu, tedy otvoru pro vložení karty a desky s klávesnicí. "Doporučujeme také i zkusit lehce s těmito částmi pohnout, zda nejsou jen nasazené na originál," vysvětluje Martina Lambert, tisková mluvčí LBBW.
"Pokud má člověk svůj oblíbený bankomat, jistě pozná každou změnu, která by mohla nasvědčovat instalaci skimmovacího (tj. kopírovacího) zařízení. Pokud bude klient vybírat hotovost kdekoliv jinde, vždy je nutné kontrolovat jeho celistvost. V případě jakéhokoli podezření doporučujeme nevkládat kartu do bankomatu a informovat o této skutečnosti banku a nebo provozovatele bankomatu," vysvětluje správné počínání klienta Tomáš Pavlík, tiskový mluvčí UniCredit Bank.
ČSOB, Poštovní spořitelna a Volksbank své klienty uklidňuje a pevně věří svým bezpečnostním opatřením. "Všechny bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny jsou vybaveny technologií, která nainstalování skimmovacího zařízení spolehlivě brání," sdělila iDNES.cz Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny. Stejně se vyjádřila i Lucie Hálová za Volksbank.
Na zablokování nebo zamknutí karty může být už pozdě
Podle informací, které jsou prozatím dostupné, probíhal přenos dat z okopírovaných platebních karet prakticky okamžitě po jejich použití v bankomatu. Uzamčení karty proto nemusí být účinné stoprocentně, přesto může výrazně omezit její zneužití.
Blokaci karty s největší pravděpodobností provedete až poté, co se dozvíte o transakci, kterou jste neprovedli. V takovém případě už přichází relativně pozdě, byť je vhodné ji provést. Získané údaje o kartách mohou totiž pachatelé použít i za řadu měsíců. Podejte reklamaci a počkejte na výsledek
V případě, že objevíte na svém účtu transakci, kterou jste nerealizovali, okamžitě podejte reklamaci. Tu banka prošetří a pokud shledá, že skutečně došlo k zneužití karty, škodu vám nahradí v plné výši.
Bohužel však jednoznačný recept na to, jakým způsobem prokázat, že jste reklamovanou transakci neprovedli sami, banky svým klientům poskytnout nedokázaly.
S pojištěním proti odcizení a zneužití platební karty máte vyhráno. Potvrdí-li se v dalším šetření, že vaše karta byla okopírována a následně podvodně zneužita včetně PIN kódu, nárok na pojistné plnění pojišťovna uzná. Nicméně s pojištěním karty obecně problém skimmingu přímo spojovat nelze. Jak potvrdil i Tomáš Pavlík z UniCredit Bank, jde o jiný typ zneužití platební karty a odpovědnost je v těchto případech nastavena jinak.
Jestliže se vám ale stane, že bankomat vaši kartu nevrátil nebo nevydal peníze, kontaktujte co nejdříve banku nebo policii. Situaci řešte hned na místě a rozhodně se od bankomatu nevzdalujte. Tak radí banky počínat si v případě, že se stanete obětí pouhé momentální nefunkčnosti bankomatu nebo rovnou trestného činu.
Jasná pravidla hry ale nevnese do problematiky ani nový zákon o platebním styku, jenž mimo jiné od listopadu ruší poplatek za blokaci karty. "Nová právní úprava nařizuje bankám, aby byly peníze vráceny na účet klienta po nahlášení krádeže nebo reklamace. Šetření bude probíhat až následně," doplnila Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.
Diskuse
Vložte svůj dotaz