Jak přežít ztrátu karty
Kartu noste na těle. Peníze, karty a doklady nenoste v tašce ani kabelce, ale nejlépe v kapse, kterou máte pod kontrolou, například v náprsní kapse. Pořiďte si kopii dokladů Před odjezdem do zahraničí si doklady ofoťte. A kopie si nechte v hotelovém pokoji na bezpečném místě.
Kartu noste na těle Peníze, karty a doklady nenoste v tašce ani kabelce, ale nejlépe v kapse, kterou máte pod kontrolou, například v náprsní kapse. Pořiďte si kopii dokladů Před odjezdem do zahraničí si doklady ofoťte. A kopie si nechte v hotelovém pokoji na bezpečném místě.
Když ztratíte nejen kartu, ale i doklady, bude všechno vyřizování mnohem obtížnější. PIN dobře uschovejte Nikdy si nezapisujte PIN karty na papírek, který si dáte do peněženky. A už vůbec nikdy si jej nepište přímo na kartu! Pokud si PIN opravdu nemůžete zapamatovat, napište si jej třeba do knížky, kterou máte s sebou, nebo na jiné místo, jež nemá s doklady nic společného. PIN vyšitý na ponožce by asi nikdo nehledal.
Vždy volejte policii Když zjistíte, že nemáte platební kartu, volejte ihned policii. Je jedno, jestli jste ji ztratili, nebo vás okradli, policii zavolejte v každém případě. Telefonní číslo na místní policii si zjistěte ještě před cestou nebo se vyděšeně zeptejte kolemjdoucích.
Využijte průvodce Pokud cestujete s cestovní kanceláří, využijte pomoc vašeho delegáta nebo průvodce. Pokud jste sami, bude se hodit angličtina nebo jiný cizí jazyk.
Zablokujte kartu co nejdříve
Ještě než přijede policie, všechny karty, o které jste přišli, urychleně zablokujte. Telefonní čísla na všechny banky najdete na internetu, ale mnohem praktičtější je mít tato čísla zapsaná někde v diáři (seznam kontaktních čísel naleznete na další straně).
Kontaktujte úřady ČR nebo EU V případě nutnosti kontaktujte zastupitelský úřad České republiky. Pokud v zemi, kde jste, takový úřad není, můžete se obrátit na kterýkoli zastupitelský úřad státu Evropské unie. Takový úřad zkontaktuje vaše známé a příbuzné a také vám na vaši žádost může půjčit peníze na cestu zpátky do Česka.
Nechte si poslat hotovost
Pokud chcete v dovolené pokračovat, požádejte své příbuzné, aby vám zaslali finanční hotovost. Mohou to udělat pomocí služeb společnosti Chequepoint, díky které mohou kamkoli a kdykoli poslat finanční hotovost. Proces trvá asi dva dny. U společnosti Western Union stejná služba trvá několik minut, ovšem poplatky za poslání peněz jsou vysoké. Za odeslání 10 000 Kč do zahraničí zaplatíte 850 korun.
Diskuse
Vložte svůj dotaz