Jak používat kreditku, aby vás nezruinovala
Kreditní karta může být "dobrý sluha, ale zlý pán", shodují se experti. Existuje totiž několik typů lidí, kteří nedokážou používat kreditní kartu efektivně a mohou se kvůli tomu pořádně zadlužit. Vyplatí se vědět, kdy byste si kreditku pořizovat určitě neměli či jak ji používat, aby vás nezruinovala.
Kreditní karta může být "dobrý sluha, ale zlý pán", shodují se experti. Existuje totiž několik typů lidí, kteří nedokážou používat kreditní kartu efektivně a mohou se kvůli tomu pořádně zadlužit. Vyplatí se vědět, kdy byste si kreditku pořizovat určitě neměli či jak ji používat, aby vás nezruinovala. "Jako našemu váženému zákazníkovi vám nabízíme za výhodných podmínek kreditní kartu pro všechny vaše nákupy." Takto nějak vypadají nabídky bank, které přistávají klientům v poštovních schránkách.
Podobnou nabídku využila také nedávno 70letá Libuše z Prahy, která ihned po obdržení kreditní karty na pobočce banky zamířila k bankomatu. A to i přesto, že jí pracovnice na přepážce několikrát upozornila na to, že výběr peněz kreditní kartou z bankomatu je drahý a vždy pro ni nevýhodný. Nevytloukat klín klínem
Druhým příkladem špatného využití kreditní karty je čerpání peněz k úhradě jiných dluhů.
"Tím jen odloží svůj problém o několik týdnů, po uplynutí této doby se však problém ještě zvětší a dluhová spirála se roztočí naplno. Kreditní karta rozhodně není vhodným produktem pro lidi, kteří si nedokážou ohlídat své finance nebo kteří mají problémy se splácením úvěrů již před tím, než si kartu pořídí," upozorňuje Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank. Optimální využívání kreditky chce disciplínu
U každé kreditní karty je nastavené bezúročné období. Trvá 30 až 76 dnů, nejčastěji 45 či 50 dnů. To je doba, po kterou máte peníze půjčené od banky a nic za to neplatíte. Jakmile ale tato doba uplyne a vy dluh neuhradíte, banka vám k dlužné částce přičítá tučný úrok. Jeho sazba se zpravidla pohybuje kolem 20 procent ročně a patří k těm nejvyšším mezi bankovními produkty. Kupříkladu Citibank má u kreditních karet úrok za platby obchodníků skoro 24 procent a za výběry z bankomatu téměř 30 procent z vybírané částky.
Pro optimální využití kreditní karty se proto vždy vyplatí splatit celou dlužnou částku nejpozději k poslednímu dni bezúročného období. U některých kreditek, například od Komerční banky, také díky stoprocentnímu splacení dlužné částky neplatíte ani poplatek za vedení úvěrového účtu.
Jestliže nedokážete celý dluh zaplatit najednou, jste povinni zaplatit v daném období alespoň minimální splátku. Její výši vám banka určí na pravidelném měsíčním výpise. Tato splátka je většinou mezi pěti až deseti procenty z dlužné částky.
Pokud se rozhodnete splácet dluh po minimálních splátkách, počítejte s tím, že zaplatíte kvůli úrokům více, než jste původně utratili. Než vše splatíte, měli byste nechat kreditku zamčenou doma v šuplíku. Jinak vám hrozí, že se váš dluh na kreditce bude dalšími nákupy jen zvyšovat a vy budete platit jedině minimální částky bez vidiny, že se někdy dluhu vůbec zbavíte.
Kdo se nechce o splátky starat a chce kreditní kartu využívat co nejefektivněji, měl by si nastavit na účtu stoprocentní inkaso, které mu zajistí, že dlužná částka na kreditní kartě bude vždy splacena v bezúročném období. Bezpečnost začíná už od převzetí karty
Jakmile si kartu v bance vyzvednete, nezapomeňte ji zezadu podepsat. Nejlépe jinak než se podepisujete k účtu. "Udělejte si také kopii podpisového proužku," doporučuje Holinka a dodává, že jako u každé jiné platební karty je třeba chránit magnetický proužek na kartě před poškrábáním či poškozením magnetem. Ke zmagnetizování může dojít i mobilním telefonem, magnetickým zapínáním u kabelky či počítačem.
Abyste snížili riziko zneužití karty zlodějem, nastavte si pro jednotlivé typy transakcí limity. Různé nastavení tak můžete mít pro výběry z bankomatu, pro platbu u obchodníka i pro platby přes internet.
Pokud platíte v obchodě či restauraci, sledujte chování personálu. Vaši kartu byste měli mít neustále na očích a neměl by s ní nikdo nikam odcházet. Hlídejte si také, aby k jedné platbě byl vytištěn jen jeden doklad a to i v případě, že transakce byla zrušená.
U internetových plateb je podle Tomáše Pavlíka z UnicreditBank nejbezpečnější, pokud si kartu pro placení e-shopech necháte vždy odemknout a zamknout přes zákaznickou linku banky.
Diskuse
Vložte svůj dotaz