« Zpět

Finanční arbitr poradí při sporech s bankou, do úvěrů zasahovat nesmí

| 30. března 2009 - 11:05 | Zprávy | Karty

Na zahraniční dovolené vám ukradnou platební kartu, a než ji začnete postrádat, někdo s ní už stihl platit v obchodě. Expert potvrdí, že podpisy na účtenkách nejsou vaše. Žádáte proto vrácení peněz na bance, výsledek ale žádný. Pomoci vám může finanční arbitr.


Domáhat se vrácení například neoprávněně odčerpaných peněz můžete samozřejmě na bance soudně, to je ale obvykle příliš zdlouhavé a drahé.
Finanční arbitr funguje v Česku od roku 2003 a jeho úkolem je zajistit mimosoudní cestou rychlé, efektivní a také bezplatné řešení sporů klientů s institucemi.
Řeší spory mezi institucemi (nejčastěji bankami) a jejich klienty při provádění převodů peněz, opravném účtování, inkasu nebo používání elektronických platebních prostředků (platebních karet apod.) - vše bezplatně, nezávisle a nestranně. Výše částky, o níž je spor veden, nesmí ke dni podání návrhu na zahájení řízení navíc překročit 50 tisíc eur. Počet podnětů arbitrovi rok od roku stoupá
V roce 2008 bylo podnětů arbitrovi podáno celkem 619 (v r. 2007 jen 370). Z tohoto počtu ovšem vzešla pouze necelá stovka návrhů na zahájení řízení. Většina podnětů totiž buď nespadala do okruhu, v němž arbitr řešit spory podle zákona může, nebo spory byly zažehnány ještě předtím, než dospěly do stadia podání návrhu na zahájení řízení.
Typickým sporem k řešení je například neoprávněné použití platební karty při platbě u obchodníka nebo v bankomatu či neoprávněný převod v rámci internetového bankovnictví. Nepřísluší mu ale řešit spory z úvěrové oblasti (spotřebitelské úvěry, hypotéky), stavebního spoření či spory vzniklé mimo členské státy Evropské unie a země Evropského hospodářského prostoru. Byť i takové v hojné míře přicházejí.
"Nejčastějšími byly podněty spotřebitelů na smluvní podmínky, úvěry, tuzemské převody finančních prostředků, poplatky, platební karty a jejich zneužití v bankomatu, popřípadě u obchodníka, ostatní převody finančních prostředků, stavební spoření a hypotéky," sdělil iDNES.cz František Klufa, finanční arbitr České republiky. Řešení sporů arbitrem je zase o něco rychlejší
Řízení před finančním arbitrem zahajuje návrh podaný tzv. navrhovatelem a rozhoduje se tzv. nálezem. Ze zákona ve věci rozhoduje arbitr do 30 dnů ode dne zahájení řízení. Pokud je řešený případ obzvlášť složitý, pak do 60 dnů. Jestliže ale tuto lhůtu dodržet (vzhledem k povaze věci) nelze, může ji ještě prodloužit.
Nesouhlasí-li některá strana ve sporu s rozhodnutím arbitra, má možnost podat do 15 dnů od doručení nálezu tzv. námitku. O té rozhoduje znovu arbitr ve lhůtě 30, respektive 60 dnů. Jeho rozhodnutí o námitkách je však už konečné.
V těchto souvislostech ještě více vynikne poměrně krátká průměrná doba řízení před arbitrem - 62 dnů v roce 2008 (v předchozím roce 98 dnů). Přibylo sporů i udělených pokut
V 99 přijatých návrzích na zahájení řízení před arbitrem (tj. z celkového počtu 619 podnětů) se lidé domáhali 10,23 milionu korun. Z oprávněných návrhů (64) bylo dokončeno 56 a v 39 případech rozhodnuto ve prospěch instituce. S tím souvisí i výše sankcí a pokut, které instituce za loňský rok zaplatily.
Jestliže finanční arbitr ve svém rozhodnutí vyhoví navrhovateli (byť jen zčásti), uloží navíc instituci povinnost zaplatit sankci ve výši 10 % ze sporné částky (minimálně 10 tisíc korun). Tu pak instituce platí navrhovateli.
Podle zprávy finančního arbitra bylo v loňském roce uděleno 480 tisíc korun sankcí a pokut (v roce 2007 to bylo 215 tisíc korun).

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.