Díky sKartě bude více poboček i bankomatů bez bariér a přibude i informací, jak poskytnout první pomoc
V rámci projektu sKarty zahájila Česká spořitelna spolupráci s několika organizacemi, které zastřešují občany se zdravotním postižením, nebo jim pomáhají. Spolupráce s dalšími organizacemi je v jednání.
„sKarta nám v tomto ohledu pomohla, abychom se zaměřili na další široké zpřístupnění našich obchodních míst a bankomatů. A spolupráce s organizacemi zdravotně postižených nám pomáhá toto úsilí zacílit tak, aby mělo skutečný přínos,“ uvedl Jiří Škorvaga, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.
Například Pražská organizace vozíčkářů mapuje dle platné metodiky přístupnost poboček České spořitelny a dostupnost bankomatů. Na základě jejich doporučení se budou místa moci uzpůsobit občanům na vozíku nebo i rodičům s dětskými kočárky. Česká spořitelna tak bude svoje budovy a bankomaty postupně upravovat nejprve v krajských městech a následně i v menších obcích.
Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR (SONS) zase vytipovala další desítky lokalit, které jsou vhodné pro umístění audio modulů, které usnadňují obsluhu bankomatu slabozrakým a nevidomým klientům. Česká spořitelna ozvučí v tomto roce přes osmdesát dalších bankomatů. Spolupráce se však týká i dalších aktivit, např. přístupnosti internetového portálu a vhodné komunikace s nevidomými.
S Českým červeným křížem pak připravuje Česká spořitelna sérii školení pro své zaměstnance v pobočkách, které budou ušité na míru bankovním podmínkám. Tato školení zaměstnancům prohloubí nejen znalosti v přístupu ke zdravotně postiženým klientům, ale i k seniorům nebo v oblasti první pomoci.
Česká spořitelna přitom není v oblasti bezbariérového přístupu nováčkem: vyvolávací systém Quematic v pobočkách umožňuje přednostní odbavení rodičů s dětmi a zdravotně postižených; celkem 366 poboček (což je více než polovina pobočkové sítě ČS) má již nyní bezbariérový přístup; 50 bankomatů je již nyní vybaveno audio navigací; také pobočky mají audionavigační systém; 26 největších poboček má zase indukční smyčku, kterou ocení klienti se sluchovým postižením. A letos v březnu Česká spořitelna otevřela v ČR vůbec první pobočku s kompletním vnitřním naváděcím systémem pro nevidomé včetně hmatové mapy.
Diskuse
Vložte svůj dotaz