« Zpět

Banky zdražují platební karty

| 7. prosince 2009 - 10:28 | Zprávy | Karty

Poplatek za vedení karty, zjištění zůstatku přes bankomat či vydání náhradní karty, to všechno jsou služby, které tuzemské banky zdražily nebo brzy zdraží.Přestože některé banky spojitost odmítají, podle odborníků jde o jejich reakci na novelu zákona o platebním styku. Ten od listopadu na základě nařízení Evropské unie zrušil například poplatek za blokaci platební karty.

Hned sedm bank současně zdraží služby spojené s kartami. Brusel jim totiž zakázal poplatek za blokaci
Poplatek za vedení karty, zjištění zůstatku přes bankomat či vydání náhradní karty, to všechno jsou služby, které tuzemské banky zdražily nebo brzy zdraží.
Přestože některé banky spojitost odmítají, podle odborníků jde o jejich reakci na novelu zákona o platebním styku. Ten od listopadu na základě nařízení Evropské unie zrušil například poplatek za blokaci platební karty.
„Přestože jsem kritikem poplatků, v tomto případě se bankám nedivím. Řešit zákonem rušení konkrétních poplatků není dobrý ani efektivní nápad. Každý ústav má systém nastavený jinak a takové řešení přímo vybízí k tomu, aby je vybraly jinde,“ prohlásil majitel serveru Bankovnípoplatky.com Patrik Nacher. Ten například vyhlašuje každoroční soutěž o nejabsurdnější bankovní poplatek.
Za blokaci platební karty dosud banky zpravidla účtovaly 200 až 2000 korun podle typu karty. Alespoň část nákladů jim nyní má vynahradit především zavedení poplatku za vydání karty nové a vyšší roční poplatek za vedení karty.
Porovnat, vybrat  si on-line nejlepší platební kartu můžete zde
„Zavedení poplatku je dáno tím, že pro banku vznikají vydáním nové karty technické náklady. Ve výsledku ale klient stále ušetří, za vydání náhradní karty účtujeme 150 korun,“ uvedla mluvčí GE Money Bank Markéta Dvořáčková.
Zaplatí hlavně nepozorní Banky však ani nadále nebudou vybírat poplatky v případě, že kartu zablokují samy kvůli úniku dat. Takových případů přitom řeší desítky až stovky týdně.
„Pokud jde o preventivní blokaci karty z naší strany, pak žádný poplatek neúčtujeme. Jde jen o některé případy, kdy klient kartu ztratí, nebo je mu odcizena,“ vysvětlila Dvořáčková. V takovém případě většinou banky rozhodují o případném vyžadování poplatku individuálně. Zvyšování ročního poplatku za vedení karty se zase netýká těch lidí, kteří využívají jen základní kartu, kterou od banky dostali jako součást svého konta.
„Část změn skutečně reaguje na nový zákon, většina klientů je však nepozná. Ke každému kontu je i nějaká platební karta a zmíněné poplatky se týkají jen těch, které jsou vydány samostatně či nad rámec tohoto balíčku,“ popsal tiskový mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek. Klientů, kterých se to týká, je podle odhadu tiskové mluvčí Volksbank Lucie Hálové méně než pětina.
Zákon příliš nepomohl Přestože je podle Nachera pozitivní, že změna zákona k problematice poplatků přitáhne pozornost, snaha bank vynahradit si zrušené poplatky jinde se dala snadno předvídat. „Poplatek za blok
aci karty považuji za absurdní až nemorální, stejně jako poplatek za příchozí platbu nebo zrušení účtu. Banky by ale k jeho zrušení nejspíš časem došly samy a pokud by k tomu nebyly donuceny uměle, asi by už náhrady jinde nehledaly,“ myslí si.
Za největší přínos úpravy zákona o platebním styku je považováno zkrácení doby převodu peněz mezi účty ze tří dnů na dva. Mezi další opatření, která by českému bankovnímu trhu z hlediska běžných klientů prospěla, pak odborníci označují zjednodušení přestupu mezi bankami, přehlednější sazebníky a sjednocení jejich terminologie. „Základní poplatky jsou u nás stále vysoké ve srovnání se zahraničím, situace se ale pomalu zlepšuje. Vydělají na tom i samotné banky. Je krátkozraké, když to přeženu, chtít po klientovi poplatek i za vstup do budovy. Spokojený klient, který nemusí platit za sebemenší úkon, pak spíš využije i složitější a výnosnější služby své banky,“ řekl Nacher.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.