« Zpět

Je teplo, sezóna klíšťat začíná v předstihu

| 8. dubna 2014 - 10:35 | Zprávy

Teplé jaro podporuje výskyt klíšťat, jejich sezona letos začíná o měsíc dříve. Pozor si dejte hlavně v jižních Čechách, v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Podle statistik Státního zdravotního ústavu loni vzrostl počet nakažených boreliózou o třetinu. Nemocných podle odborníků přibyde i letos. Pojišťovna České spořitelny v jarních měsících zaznamenává zvýšený zájem o pojištění vážných následků způsobených přisátím klíštěte.

„Naše klienty loni klíšťata infikovala hlavně o letních prázdninách. Boreliózou se nejčastěji nakazili v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, klíšťovou encefalitidou na Olomoucku a Plzeňsku,“ říká Petr Kohoutek, ředitel úseku pojištění Pojišťovny České spořitelny. „Lidé stále myslí hlavně na děti, na vážná onemocnění je pojistí mnohem častěji než sebe. Přitom 85 % vážně nemocných tvoří dospělí. Výpadek jejich příjmů neblaze pocítí celá rodina.“
 
Počet nakažených lymeskou boreliózou (lymeskou nemocí) podle statistik SŽÚ loni vzrostl oproti roku 2012 o třetinu, lidí s klíšťovou encefalitidou o desetinu. Nejčastěji onemocní dospělí ve věku 45 až 59 let, druhou rizikovou skupinou jsou děti ve věku 5 až 14 let. Lymeskou boreliózu léčí antibiotika. Na klíšťovou encefalitidu lék není, ale můžeme se proti ní nechat očkovat. Vážné následky obou onemocnění lze pojistit.   
 
Pojišťovna České spořitelny nabízí pojištění závažných následků způsobených klíšťovou encefalitidou a lymeskou boreliózou jak u dospělých, tak u dětí. Ochranu lze sjednat v rámci FLEXI životního pojištění jako pojištění velmi vážných onemocnění na pojistnou částku od 10 000 do 1 milionu korun u dětí a až do 4 milionů korun u dospělých. 
 
SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ, letos se zaměřuje na onemocnění způsobená klíšťaty.
 
Zdroj: SZÚ
 
Prevence:
  • Očkování, repelent
  • Uzavřené oblečení, vysoká obuv
  • Vyčesání vlasů, sprcha, okamžitá prohlídka těla
Ošetření:
  • Odstraňte klíště – pinzetou kývavým pohybem (nesmíte klíště přetrhnout)
  • Znovu vydezinfikujte postižené místo
  • Sledujte ránu, pokud bude místo rudnout, vyhledejte lékaře
Zajímavosti:
  • Klíště najdete častěji v listnatém lese a ve vysoké trávě
  • Putuje po lidském těle několik hodin, než se zakousne
  • Bez krve přežije déle než rok
 
Klíšťová encefalitida  
Inkubační doba: 1–2 týdny 
Příznaky: únava, horečka, závratě, poruchy spánku a paměti, bolesti svalů a kloubů, nevolnost a zvracení, ztuhnutí šíje, nervová obrna.
Průběh: Infekční virové onemocnění napadá mozek a mozkové blány. Trvalými následky jsou bolesti hlavy a kloubů, výpadky paměti, trvalé poškození mozku a imunitního systému, problémy s vylučovací soustavou.
Léčba: neexistuje (lze jen zmírňovat příznaky)
 
Lymeská borelióza
Inkubační doba: 2 dny i několik týdnů
Příznaky: zarudnutí v místě přisátí, únava, bolesti svalů a kloubů, pocení, horečka, závratě, bolesti hlavy, snížená pohyblivost.
Průběh: Až ve 30 % případů nemá nákaza žádné příznaky, nemoc pak přechází do těžko léčitelných chronických forem. Trvalými následky jsou poruchy koncentrace a spánku, bolesti hlavy, deprese, obrna horních končetin.
Léčba: antibiotika
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.