« Zpět

Jak si vybrat nejlepší účet pro svou živnost

| 19. února 2009 - 12:22 | Zprávy

Živnostníci si mohou zdarma založit účet v mBance, Raiffeisenbank a na půl roku v Poštovní spořitelně. Komerční banka účet pro začínající podnikatele letos zlevnila. Banky se snaží lákat na služby zdarma v ceně balíčku i na věrnostní programy. Bez podnikatelského účtu se neobejde žádný živnostník.

Živnostníci si mohou zdarma založit účet v mBance, Raiffeisenbank a na půl roku v Poštovní spořitelně. Komerční banka účet pro začínající podnikatele letos zlevnila. Banky se snaží lákat na služby zdarma v ceně balíčku i na věrnostní programy.

Bez podnikatelského účtu se neobejde žádný živnostník. Zřízení a vedení běžného účtu je pro všechny, kdo podnikají na živnostenský list povinné. V šesti bankách jsme zjišťovali, které běžné účty si u nich drobní podnikatelé nejčastěji zřizují a na kolik měsíčně přijdou. V České spořitelně, GE Money Bank, Komerční bance a mBance využívají živnostníci nejčastěji hotové balíčky , tedy běžný účet doplněný o bankou vybrané služby, které jsou v ceně balíčku. Ceny těchto balíčků se pohybují od nuly do 234 korun za měsíc. Čím je cena vyšší, tím větší objem služeb bez poplatku může klient čerpat.

Podle vyjádření České spořitelny u ní volí živnostníci nejčastěji podnikatelský balíček Program Profit Light za měsíční cenu 159 korun. V GE Money Bank je nejvyhledávanější konto Genius Business Active za 159 korun měsíčně, při průměrném měsíčním zůstatku ve výši půl milionu korun je vedení účtu zdarma. V Komerční bance si začínající podnikatelé oblíbili Efekt Start, který od ledna zlevnil ze 117 na 99 korun. Rozběhnuté firmy podle Komerční banky volí nejčastěji balíček Efekt za 234 korun měsíčně. V mBance se vybírat moc nedá, protože má v nabídce jen jeden produkt, a to mBUSINESS KONTO. V mBank je účet nejlevnější, jeho vedení a několik pravidelných bankovních služeb má tato banka jako jediná zcela zdarma bez ohledu na to, jak dlouho je účet založený a kolik na něm zůstává měsíčně peněz. Nevýhodou je, že mBank nemá klasické pobočky. Živnostník, který potřebuje vkládat na účet hotovost, například tržbu, má tedy smůlu.

Větší variabilnost a nastavení účtu podle potřeb drobných živnostníků nabízí Poštovní spořitelna a Raiffeisenbank . Za vedení účtu zde živnostníci platí v rozpětí od nuly do 140 korun měsíčně. Za služby nad rámec paušálu si ale musí každý živnostník připlatit. Vedení nejvyužívanějšího podnikatelského účtu Postkonto Ekonom přijde u Poštovní spořitelny na 50 korun měsíčně, přičemž první půlrok je vedení účtu zdarma.

V Raiffeisenbank přijde živnostníky nejvyhledávanější účet eKonto – Základ na 55 korun měsíčně. Oproti klasickému běžnému účtu, který stojí 140 korun, je ale potřeba si za poplatek sjednat k účtu debetní platební kartu a přímé bankovnictví. Při splnění určitého obratu na účtu se dá dosáhnout také na věrnostní výhody Extra nebo Prémium, u nichž jsou zvýhodněné nebo až nulové poplatky. Na účtu ovšem musí zůstávat alespoň 200 tisíc nebo půl milionu korun.

Při rozhodování , který podnikatelský účet je nejlepší a pro konkrétní živnost nejvhodnější, je potřeba trochu počítat. Především to, zda vybíraný podnikatelský účet pokryje živnostníkovi jak aktuální potřebu bankovních služeb, tak i další služby, které by mohl výhledově potřebovat třeba za půl roku. Případný rozvoj nebo naopak útlum firmy může v následujících několika měsících priority změnit. Zakládat nový účet nebo měnit jeho parametry je pak zbytečná ztráta času i peněz.

Je dobré si předem spočítat, kolik pravidelných plateb bude z běžného účtu odcházet a do kterých bank budou tyto platby směřovat. Všechny odchozí platby zpravidla zadarmo nebývají. Pokud není účet správně nastavený a v ceně jsou třeba jen dvě nebo tři bezplatné odchozí transakce, může se účet zbytečně prodražit. Některé banky, jako třeba Komerční banka má zdarma pět příchozích plateb, za další se již platí. K běžnému účtu se často dají zřídit také spořící konta, zpravidla s pásmovým úročením. Proto je dobré se poptat rovněž na možnosti zhodnocení volných finančních prostředků a aktuální úrokové sazby.

Prodražit se mohou i výběry z bankomatů, zvlášť u cizí banky. Proto i zde je praktické odhadnout, kolik výběrů v hotovosti si podnikání vyžádá a zda zvažovaný účet, ke kterému banka nabízí platební kartu, pokryje tuto potřebu nebo bude nutné platit za výběry navíc. K účtům, které patří v šestici sondovaných bank k nejoblíbenějším, vydávají tyto bankovní domy živnostníkům většinou jen jednu platební kartu nebo dávají na výběr jednu ze dvou variant. Pouze GE money Bank má v ceně balíčku dvě platební karty.

Předem je dobré zvážit také to, zda je výhodnější dát přednost pouze internetové nebo telefonické obsluze účtu, nebo zda bude užitečný i osobní kontakt s bankou a využívání pobočkové sítě. Nahlédnout se vyplatí do bankovního sazebníku a zjistit aktuální ceny za telefonní obsluhu, služby na přepážkách a další bankovní služby jako je zasílání bankovních výpisů či změny trvalých příkazů. Tyto podrobnosti zpravidla žádná banka v reklamní nabídce svých produktů neuvádí. Poplatky se přitom pohybují v řádu od 10 do 40 i více korun.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.