« Zpět

Jak se opřít o spotřebitelská práva? Rozhoduje rychlost a důslednost

| 18. března 2015 - 12:04 | Zprávy

Ve vztahu obchodník – spotřebitel to bývá zákazník, kdo většinou tahá za kratší konec. Je proto důležité, aby si uvědomoval a využíval svá spotřebitelská práva. Dojde na ně nejčastěji, když není zákazník spokojen s poskytnutou službou či kvalitou výrobku. Uplatnit je může po koupi nekvalitního zboží, když si objedná ošizené jídlo v restauraci nebo třeba, když uzavře nevýhodnou smlouvu. Na co by měli spotřebitelé pamatovat? Rozhoduje rychlost, pečlivost a důslednost s jakou spotřebitelská práva uplatní a zároveň opatrnost před nákupem.

„Ideální je, pokud se spotřebitel nemusí svých práv domáhat, ale celý obchod nebo poskytnutí služby probíhá podle jeho představ. Aby se tak stalo, je zásadní, před pořízením jakéhokoliv produktu či služby pečlivě vybírat. Člověk by se neměl rozhodovat pod nátlakem, ve spěchu, stresu či bez dostatku informací. Ti, kdo budou propagovat neseriozní, nevýhodnou nabídku, budou vytvářet právě takové prostředí. Pokud člověk nepodlehne, poradí se s někým kompetentním a rozhodne se vybaven nezávislými informacemi, ušetří si mnoho pozdějších nepříjemností,“ říká Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust a autor knihy „Nenech se dojit aneb Jak vydělávat nejen na slevách". 
 
Zde jsou časté příklady, kdy spotřebitelé mohou svá práva efektivně využít:
 
Nákupy na internetu
Většinu zboží zakoupeného přes internet či po telefonu (tedy „na dálku“) lze vrátit bez udání důvodu během 14 dnů od jeho převzetí. Zboží může být rozbalené (kromě například filmů či věcí v hygienických obalech), ale ne používané. Nezáleží na tom, zda si zboží vyzvedáváte osobně nebo je vám doručeno. V kamenných obchodech záleží na prodejci, zda nezávadné zboží vymění za jiné nebo vrátí peníze.
 
Reklamace i bez účtenky
K reklamaci nepotřebujete nutně účtenku, pokud ji nemáte k dispozici, koupi zboží u obchodníka můžete prokázat i výpisem z účtu či kreditní karty, záručním listem či staršími reklamačními protokoly. Pomoci může také svědecká výpověď, ale je to o poznání komplikovanější. Za reklamaci si nesmí obchodník účtovat žádné poplatky. 
 
Třikrát a dost
Pokud obchodník uzná vadu zboží při reklamaci, ale závada se po opravě znovu projeví, po třetí uznané reklamaci máte právo požadovat vrácení peněz. Když nejde zboží opravit či vyměnit, obchodník vám také musí vrátit peníze.
 
Úvěr
Pokud dlužník zjistí, že jsou pro něj podmínky uzavřené úvěrové smlouvy nepřijatelné až po jejím podpisu, může bez uvedení důvodu písemně odstoupit ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření. Nejpozději do 30 dnů ode dne odeslání odstoupení musí spotřebitel zaplatit jistinu – částku, na kterou si úvěr vzal plus úroky, na které by poskytovateli smlouvy vznikl nárok ode dne čerpání úvěru do splacení jistiny, kdyby ke zrušení smlouvy nedošlo.
 
Špatný oběd
Pokud vám v restauraci donesou jídlo, které je evidentně špatně připravené, či dokonce zkažené, neprodleně na to upozorněte obsluhu. Abyste mohli jídlo reklamovat, musí fyzicky existovat. Oběd se vám tak bude vracet mnohem lépe ve chvíli, kdy sníte jedno sousto, než s poloprázdným talířem. Zákazník by měl brát zřetel na to, že pokud mu oběd pouze nechutná, ale objektivní vadu nemá, s reklamací pravděpodobně neuspěje.
 
Řemeslníci
Pokud řemeslníci neodvedou práci podle představ zákazníka, bývá složité, ne-li nemožné, jejich práci reklamovat. Předejít se tomu dá podepsáním smlouvy o dílo, která jasně vymezí rozsah objednaných prací, požadované materiály, termín dokončení díla a podobně.
 
Podomní prodejci energií
Změnili jste dodavatele elektřiny či plynu po návštěvě podomního prodejce, nebo poté, co vás odchytl někdo se „skvělou“ nabídkou na ulici? Pokud si přejete vzít své rozhodnutí zpět, můžete od smlouvy odstoupit písemně 14 dnů od jejího podpisu. Případně lze doručit odstoupení od smlouvy dodavateli ještě 5 kalendářních dnů před zahájením dodávek energií. Pokud ale smlouvu uzavřete v provozovně dodavatele, ochranná lhůta se na vás nevztahuje. Pozor také na různé triky prodejců. Ke smlouvě mohou například nabídnout „zdarma“ LED žárovku, za kterou pak ale musí spotřebitel v případě odstoupení od smlouvy zaplatit třeba i dva tisíce korun.  
 
Pojištění
Pojistitel i pojistník mohou komerční pojištění vypovědět do dvou měsíců ode dne uzavření pojistné smlouvy bez udání důvodu. Lze uplatnit na životní pojištění, povinné ručení nebo třeba havarijní pojištění. Pojistník v takovém případě ale nemusí dostat zpátky peníze, které za pojištění již zaplatil. Dnem doručení výpovědi počíná běžet osmidenní výpovědní lhůta, jejímž uplynutím soukromé pojištění zaniká.
 
Finanční služby na dálku
Od smluv o finančních službách sjednávaných na přes internet či po telefonu může spotřebitel odstoupit, a to bez jakéhokoliv důvodu a bez jakékoliv sankce ve lhůtě 14 dnů ode dne uzavření smlouvy.  Pokud mu nebyly dodány ke smlouvě všechny zákonem předepsané informace, začínám běžet 14denní lhůta pro odstoupení prvním dnem dodání těchto informací.
 
Aby se spotřebitelé vyhnuli nepříjemnostem, je pečlivé studium všech podepisovaných smluv, včetně jejich dodatků, kde se nejčastěji skrývají různé záludnosti a kličky. Přitom podle průzkumů desetina Čechů absolutně nečte například podmínky spotřebitelských úvěrů a třetina je „prolétne“ během pěti minut. Všichni zákazníci by měli trvat na vysvětlení nejasných pasáží smluv.
 
„Neochota, neschopnost taková ustanovení vysvětlit či snaha je bagatelizovat, může být signálem nepoctivého jednání. V takové případě je nejlepší obrátit se na někoho jiného,“ dodává Dušan Šídlo z Broker Trustu. 
 
 
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.