« Zpět

Investiční máslo

| 10. listopadu 2017 - 7:31 | Zprávy

Ceny másla vzbudily v minulých měsících hodně polemiky a vyvolaly značné emoce. Máslo za šedesát korun je lumpárna! Kdo za to může? Viníků je spousta, alespoň v očích veřejnosti. Kalousek, Babiš, možná i ten Klaus nebo Evropská unie… Všem jmenovaným pánům a institucím se omlouvám. Vím, že s tím, co se děje s cenami másla v našich obchodech, nemají nic společného. Nedávno jsem se vrátil ze Španělska. Podivná země. Máslo tam mají za euro třicet a nikdo o něj nejeví zájem… Problém tedy zřejmě nebude globální.

Pojďme se ale podívat na místo mnohem racionálnější, než je parket českého supermarketu. Máslo se jako komodita obchoduje také na parketu burzy. Konkrétně na Chicago Mercantile Exchange (CME). I když se nejedná o zrovna často obchodovanou komoditu, lze u ní na burze hledat určitou dávku racionality.

Zdroj grafů: 3x SpreadCHarts.com

Z cenového grafu másla je vidět, že jeho cena na burze od dubna do července skutečně silně rostla. Nicméně nerostla do nevídaných výšin tak, jak předvádí domácí supermarket. Byla prakticky shodná s cenou z prosince 2015 nebo podzimu 2014. Nic mimořádného. Následuje tradiční otázka: Kdo za to může? Na Kalouska & spol. prosím zapomeňte.

Ve spodní části grafu je znázorněno, kdo stojí za tím, že cena másla na burze tak prudce vzrostla. Graf ukazuje spekulativní nákupy provedené komoditními a hedgeovými fondy a odhaluje skutečnost, že za nárůstem ceny na burze stojí spekulativní pozice ze strany těchto subjektů. Z úvodního grafu je také zřejmé, že cena másla na burze od svého letního vrcholu již silně klesla a tomu také odpovídá to, že citelně klesly i spekulativní pozice na druhém grafu.

Proč tedy neklesá cena másla i v obchodech? Zejména proto, že maloobchod a burza jsou dva rozdílné světy. A to především u komodit, které nejsou na burze nijak likvidní. „Na másle“ je aktuálně otevřeno kolem čtyřech tisíc kontraktů, zatímco například na ropě téměř milion a půl. Pohnout trhem s máslem je pro spekulanty jednodušší než s ropou. Obchodní řetězce se také musí předzásobovat. Nemohou si dovolit situaci, že by jim například máslo nebo maso úplně došlo. Musí své zásoby průběžně nakupovat, a to i za vysoké ceny, které v době nákupu vládnou. V cenách v regálech se tudíž projevuje určitá setrvačnost, na kterou se rádi vymlouvají třeba čerpací stanice v situaci, kdy cena ropy měsíc klesá, ale benzin ne a ne zlevnit. Zajímavé ovšem je, že když cena ropy roste, přichází zdražení prakticky okamžitě s odvoláním na aktuální růst ceny ropy…

S tím souvisí také odpověď na otázku ohledně budoucích cen másla. Budeme-li akceptovat zmíněnou setrvačnost, mohla by cena másla v budoucnu klesnout. Obchody se budou předzásobovat za nižší ceny, a to by se mělo projevit do cen pro koncové spotřebitele. Vzhledem k nárůstu poptávky spojené s vánočními svátky ale do konce roku s výraznějším zlevněním raději nepočítejme. Poklesu cen másla nakonec odpovídá i vývoj poptávky po másle na burzovních parketech, kterou ukazuje následující graf.

Co říci ohledně budoucích cen másla závěrem? Ano, bude líp, ale burza je burza a český supermarket je český supermarket. Takže, možná, kdo ví…

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.