« Zpět

Zájem o hypotéky se propadá

| 14. ledna 2009 - 10:42 | Zprávy | Hypotéky

Hypoteční experti hlásí předběžně až pětinový propad. Trh se smiřuje s hubenějšími léty. Chuť Čechů půjčovat si peníze na bydlení loni pravděpodobně ochladla. Naznačují to výsledky předních tuzemských hypotečních bank i odhady odborníků. Oficiální čísla zveřejní ministerstvo pro místní rozvoj na konci ledna.

Hypoteční experti hlásí předběžně až pětinový propad. Trh se smiřuje s hubenějšími léty
 
Chuť Čechů půjčovat si peníze na bydlení loni pravděpodobně ochladla. Naznačují to výsledky předních tuzemských hypotečních bank i odhady odborníků. Oficiální čísla zveřejní ministerstvo pro místní rozvoj na konci ledna.

České spořitelně se objem poskytnutých hypoték srazil více než o polovinu, na 21 miliard korun. Mírný pokles o dvě procenta zaznamenal s téměř 40 miliardami také lídr trhu - Hypoteční banka (údaj zahrnuje i výsledky ČSOB). Raiffeisenbank stagnovala a Komerční banka zveřejní výsledky v polovině února.

Trh klesl o více než desetinu

„Banky v roce 2008 podle našeho odhadu poskytly hypotéky v objemu 117 až 120 miliard korun,“ říká manažerka Asociace hypotečních makléřů Petra Horáková Krištofová. K podobnému číslu dochází i Hypoteční banka. Pokud by tyto odhady byly správné, znamenalo by to, že trh s novými půjčkami meziročně poklesl o 15 až 20 procent. V roce 2007 si totiž lidé pořídili hypotéky za 142 miliard korun.
„Loňský rok nás zklamal. Po veleúspěšném roku 2007 jsme předpokládali, že trh může ještě mírně růst, ale v průběhu roku bylo jasné, že se tato očekávání nenaplní,“ říká šéf Hypoteční banky Jan Sadil.
Ochabnutí zájmu o hypotéky přičítají odborníci hlavně tomu, že se od loňského roku zvýšila sazba DPH na stavební práce o 4 procenta. Kdo tak uvažoval o půjčce, snažil se ji vyřídit ještě v roce 2007. „Hypotéky se podepisovaly ještě na Silvestra,“ popisuje tehdejší praxi Ivana Žáková z poradenské firmy AWD Česká republika.
Finanční krize pak odklon od stavebního boomu ještě prohloubila. Lidé se začali bát, zda nepřijdou o místo, a jejich ochota zadlužit se na desítky let oslabila. Banky si mezi sebou přestaly půjčovat a zvedly úroky, takže na ně někteří lidé nedosáhnou. Vedle toho zpřísnily podmínky, za kterých si jde peníze půjčit, a některé typy hypoték ze svého seznamu rovnou vyškrtly.
„Postihlo to zejména stoprocentní hypotéky, americké hypotéky (nemusí se použít na bydlení, ale ručí se za ně nemovitostí, pozn. red.) či hypoteční půjčky kombinované s investičním a kapitálovým pojištěním,“ vyjmenovává šéf poradenské společnosti Simply Jan Urban.
Rostoucí úrokové sazby a nejistota z jejich dalšího vývoje přiměly podle něj více lidí k tomu, aby využívali úvěry stavebního spoření. „Zájem o ně roste. Lidé je vnímají jako stabilnější, protože stavební spořitelny využívají na financování půjček převážně vklady svých klientů a nemusí se spoléhat na mezibankovní trh, který působí určité problémy hypotečním bankám,“ vysvětluje Urban.
Banky jsou však vesměs s loňskými výsledky spokojeny. Prohlašují, že jejich výkon je za současné ekonomické situace úspěchem, a na snižování úroků nespěchají. Očekávané snížení sazeb ČNB až o procentní bod v letošním roce za dostatečný stimul ke zlevnění půjček nepovažují. Některé menší hypoteční banky z loňského roku na rozdíl od rivalů profitovaly. Větší objem hypoték hlásí například Volksbank či Wüstenrot. Často k nim přecházeli lidé, kterým skončila fixace hypotéky a splátky se jim zvedly o větší úrok, než jaký banka účtovala novým zájemcům o půjčku.
„Tuto,přirážku‘ k aktuální sazbě mají pro staré klienty všechny banky. Největší ji však měla Česká spořitelna a mnoho nespokojených lidí tak od ní přešlo jinam,“ vysvětluje poradce, který nechtěl zveřejnit své jméno.
V následujících letech očekává většina bank i poradců stagnaci trhu či jeho lehký pokles.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.