Vybrat si hypotéku či podílový fond by mohlo být brzy jednodušší
Porovnat si nabídky hypotéky od různých bank by mělo být v budoucnu jednoduché. Klientům pomůže jednotný formulář, do kterého banky všechny podstatné informace napíší. Už na něm pracuje Evropská komise. Žadatelé o hypotéku by mohli mít jednodušší život.
Porovnat si nabídky hypotéky od různých bank by mělo být v budoucnu jednoduché. Klientům pomůže jednotný formulář, do kterého banky všechny podstatné informace napíší. Už na něm pracuje Evropská komise.
Žadatelé o hypotéku by mohli mít jednodušší život. Evropská komise uvažuje, že by bankám nařídila, aby klientům poskytovaly všechny důležité informace o nabízené hypotéce na jednotném formuláři. Spotřebitel si tak jednoduše nabídky porovná a vyhodnotí, která je pro něj nejlepší. Serveru Peníze.cz to potvrdil Dirk Staudenmayer, šéf oddělení finančních služeb na Generálním ředitelství Evropské komise pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele.
„Mělo by to fungovat podobně jako u spotřebitelského úvěru . Bankám a úvěrovým firmám poskytování konkrétních informací na jednotném formuláři nařizuje směrnice o spotřebitelském úvěru. U hypoték na podobě formuláře už pracujeme,“ říká Staudenmayer. Do konce roku ho dostane komisař pro vnitřní trh Michel Barnier. Ten pak rozhodne, jestli bankám jednotný formulář u hypoték nařídí.
Když nové pravidlo Komise schválí a posvětí ho i Evropský parlament a Rada EU, budou mít členské státy určitý čas na jeho začlenění do svých zákonů. U směrnice o spotřebitelském úvěru to musely udělat do letošního června. V Česku už nový zákon o spotřebitelském úvěru schválili poslanci i Senát, platit ovšem bude až od ledna 2011. Banky a poskytovatelé úvěrů budou muset klientům ještě před podpisem smlouvy sdělit poplatky, výši a počet splátek, celkovou dobu splácení, celkovou částku, kterou klient uhradí včetně úroků, roční procentní sazbu nákladů či sankce za nesplácení půjčky.
Z nabídky hypoték vybírejte zde
Komise zvažuje, že podobným způsobem zjednoduší spotřebitelům orientaci také u investičních produktů. „Týkat by se to mohlo investičních fondů. Zejména informací, které spotřebitelům poskytují v tzv. prospektech o fondech,“ dodává Staudenmayer.
Komise své úsilí zdůvodňuje tím, že finanční instituce klienty často matou. „Z výzkumů nám vyplynulo, že polovina Evropanů finančním produktům nerozumí. Chtěli by, aby byly jednodušší a srozumitelnější. My k tomu dodáváme, že poskytované informace musí být snadno srovnatelné,“ vysvětluje John Dalli, komisař pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele.
Instituce by měly jednotně uvádět podstatné údaje o produktu . „Třeba o nákladech. Ty by měly být v jednom čísle, kterému spotřebitel porozumí a které bude ve smlouvě,“ řekl serveru Peníze.cz Dalli.
Složitost a nesrozumitelnost produktů připouští i zástupci bank. „Jedním z důvodu je snaha bank zajistit klientům služný výnos v prostředí nízkých úrokových sazeb . To je často složité. Klíčové proto je, aby instituce srozumitelně vysvětlovaly rizika spojená s možností vyššího výnosu,“ míní Eric Leenders z Evropské bankovní federace.
Příkladem jednoduchého produktu, který banky obalují dalšími službami, jež ve výsledku brání spotřebiteli si jednotlivé nabídky porovnat, jsou běžné účty . „Běžný účet je ten nejjednodušší produkt, přitom ho lidé mění mnohem méně než jiné finanční produkty. Třeba poskytovatele povinného ručení střídají častěji. Můžou za to právě různé balíčky k běžným účtům,“ míní Staudenmayer.
omise už v roce 2007 začala na banky tlačit, aby změnu běžného účtu usnadnily. Výsledkem byl Kodex mobility klientů připravený Evropskou bankovní federací a převzatý národními bankovními asociacemi. V Česku Kodex usnadňuje změnu banky od loňského listopadu.
„Letos v březnu jsme s bankami začali jednat o větší transparentnosti bankovních poplatků. Už se objevily zajímavé nápady jako různé srovnávače,“ tvrdí Staudenmayer.
Jednou z cest, jak spotřebitelům usnadnit volbu vhodného běžného účtu jsou internetové porovnávače. V Dánsku funguje srovnávač pengepriser.dk , který na základně modelových domácností srovnává ceny běžných účtů v jednotlivých bankách. Modely si klienti mohou přizpůsobit podle toho, jaké transakce používají. „Většina bank se chce porovnávače účastnit, ale často si stěžují, že v porovnání vycházejí příliš draho. Je to kvůli balíčkům,“ říká dánská novinářka Lene Andersen.
V Česku si bankovní klienti mohou vybrat nejlevnější účet v porovnávači, který provozuje server www.bankovnipoplatky.com. Kalkulačka nabízí výpočet a porovnání účtů jednotlivých bank na základě individuální poptávky bankovních klientů. „Po fázi, pro kterou byly typické stále složitější produkty, nastává snad doba pro jednoduché služby, přehledné produkty, dobře spočítatelné výhody a transparentní podmínky. Vzhledem ke stále se rozšiřujícím možnostem získání dodatečných informací, jsou a budou reklamní zkratky stále méně a méně efektivní. A to samé lze říci o složitých a neporovnatelných produktech,“ myslí si Patrik Nacher, provozovatel serveru bankovnipoplatky.com
Bankovní klienti v Dánsku dostávají také každý rok od své banky přehled zaplacených poplatků i s výčtem služeb, za které poplatky v předchozím roce uhradili. To je jeden z nápadů, který považuje Staudenmayer z Evropské komise za užitečný. Nejdříve to bylo dobrovolné, teď banky posílají výpis povinně. „Jestli to mělo na chování klientů vliv, se ale nedá říct. Můžete klientovi poskytovat informace, ale nemůžete ho donutit je číst a chovat se podle nich. Možná to zabere víc teď, když kvůli finanční krizi v Dánsku zase začaly bankovní poplatky růst,“ dodává Andersen.
Diskuse
Vložte svůj dotaz