Viníkem je lehkovážnost
PRAHA Hypoteční krize, která se přenesla na finanční trhy, nespadla z nebe. Finančníci hovoří o nejhorší globální krizi všech dob od Černého pátku v roce 1929. Kdo ji ale způsobil? Bankéři, jejich lehkomyslnost a neuvěřitelná ochota půjčovat lidem peníze s cílem vydělat na úrocích.
PRAHA Hypoteční krize, která se přenesla na finanční trhy, nespadla z nebe. Finančníci hovoří o nejhorší globální krizi všech dob od Černého pátku v roce 1929. Kdo ji ale způsobil? Bankéři, jejich lehkomyslnost a neuvěřitelná ochota půjčovat lidem peníze s cílem vydělat na úrocích.
Když klient nemá peníze na splácení hypotéky, je to pro něj velký problém. Pro banku je jednotlivec nepříjemností, ale s malým množstvím takových lidí počítá. Když se však do takových potíží dostane mnoho klientů, je to už problém i pro hypoteční banku. A pokud se jedná o celé masy klientů a velké banky kvůli tomu mají obrovské problémy s likviditou (nemají peníze), nastává krize. A tu teď v plné intenzitě zažívá trh hypoték ve Spojených státech.
Tamní trh hypotečního úvěrování nezažívá krizi náhodou. Příčiny, respektive viníci, jsou naprosto evidentní. Jsou jimi samotné banky a jejich lehkovážnost. Ochota amerických bank poskytovat lidem hypoteční úvěry byla až neuvěřitelná. Bez nadsázky se dalo říci, že hypotéku získal téměř každý, kdo si o ni požádal. S posuzováním bonity klientů si banky starosti nedělaly. Hypotéku bylo možné získat i v supermarketu přes bankomat.
O takové dostupnosti hypotečních úvěrů si lidé v Česku za celou krátkou historii poskytování těchto půjček mohli nechat jenom zdát. Nyní ale nemají Češi Američanům co závidět. Naopak. Spojené státy mohou závidět od počátku ražený konzervativní přístup českých bank. Mnoho Čechů na vlastní kůži poznalo jejich opatrnost. Některé z nich banka odmítla a hypoteční úvěr jim neposkytla, případně v nižší výši, než požadovali.
„V Americe se opíjeli přespříliš dlouho příliš laciným vínem - levnými úvěry. Nyní se dostavuje bolehlav. Bohužel nikde není dost vody (kapitálu) na jeho utišení,“ uvedl Tomáš Sedláček, makroekonomický stratég ČSOB. Tyto nekvalitní úvěry, které byly vysoce rizikové, protože hrozilo jejich nesplacení, by se za normální situace prodávaly za mnohem vyšší úrok. Drama teprve začíná „Hříchem americké ekonomiky je ale to, že se legitimně podvádělo. Nekvalitní a rizikové půjčky byly přebalovány, porcovány, mixovány a propírány tak dlouho, až vypadaly jako prvotřídní a běloskvoucí zboží. Ale to nelze dělat donekonečna,“ dodal Tomáš Sedláček. Za viníky je tak možné označit i samotné americké domácnosti, které lehkomyslně čerpaly hypoteční úvěry.
Nyní se celý finanční svět nestačí divit a s obavami vyčkává, kolik „kostlivců“ z amerických i evropských skříní ještě vypadne.
Podle analytiků jich nebude málo. Soudí totiž, že současná krize je teprve na začátku. Nikdo v tuto chvíli nedokáže odhadnout, jak vše bude pokračovat a kdy se celé drama uklidní.
Diskuse
Vložte svůj dotaz