« Zpět

Souboj pohlaví aneb Financují bydlení více muži nebo ženy?

| 12. července 2013 - 11:15 | Zprávy | Hypotéky

Soužití s partnerem či partnerkou v jedné domácnosti kromě radosti přináší i řadu finančních otázek, jež je vhodné vyřešit hned v počátku společného bydlení. Mezi ty nejdůležitější patří úhrada samotného bydlení a pravidelných plateb, výběr vybavení i provádění oprav. Jak ukázal online panel mezi českými páry žijícími pod jednou střechou, realita je mnohdy jiná, než jak ji sami partneři vnímají. Jak tedy vypadá optimální rozdělení rolí v českých domácnostech? Odpovědi přináší další díl seriálu Ze života peněz.

1. Pravidelné platby mužskou doménou? Ženy úplně nesouhlasí.
Každý měsíc na sebe s železnou pravidelností upozorní. Kdo? Přeci faktury za nájemné, elektřinu, plyn, účty za provoz automobilu nebo splátka hypotéky. „Obecně téměř u všech druhů pravidelných plateb partneři tvrdí, že je platí pouze nebo převážně oni a nikoliv druh nebo družka. Přitom ale ženy přiznávají, že poplatky často hradí společně s partnerem rovným dílem," komentuje výsledky průzkumu výkonný manažer Ery Libor Svoboda a dodává: „Odlišné pohledy pohlaví na financování bydlení jsou vůbec zajímavé. Například elektřinu platí podle samotných mužů 41 % z nich. Podle žen však toto číslo činí jen 25 %. Nájem podle 61 % žen hradí oba společně, podle mužů je ale toto číslo o 12 procent nižší." Jedinou oblastí, ve které jednoznačně kraluje mužský protějšek, je placení oprav a pohonných hmot. Ze svého příjmu pánové také častěji než ženy platí hypotéku. Společný účet má v České republice na chod domácnosti více než polovina párů a všechny platby z něj provádí zhruba rovným dílem.
 
Rada navíc: Abyste na své měsíční platby nezapomněli, nastavte si trvalé příkazy nebo SIPO. Stav odchozích plateb také můžete rychle zkontrolovat přes elektronické bankovnictví nebo smartbanking.
 
2. Financování bydlení a rekonstrukce: muž rozhoduje, žena pečlivě shání informace
Necelá polovina párů, která žije ve společné domácnosti, má již vlastní zkušenost s půjčkou či hypotékou na bydlení. V budoucnu o ní uvažuje zhruba další třetina. „Téměř polovina mužů si myslí, že mají rozhodující slovo při jejím sjednání. Zato ženy jsou shovívavější a častěji samy potvrzují, že jde o společné rozhodování," doplňuje Libor Svoboda. Hypotéka často znamená finanční závazek pro domácnost na desítky let, proto je vždy důležité si před podpisem jakékoliv smlouvy sehnat dostatek informací, aby pravidelné měsíční splátky i nadále zůstaly prostředkem ke splnění vlastního snu. Lidé se nejčastěji radí v bance (54 %) nebo si vyhledávají potřebné informace na internetu (53 %), dále se ptají rodinných příslušníků (45 %) nebo přátel. Známé s podobnou zkušeností využívá víc než čtvrtina párů. Obecně jsou ženy opatrnější a spoléhají na více zdrojů než muži. Ukázalo se, že jednoznačně dávají přednost osobnímu kontaktu s bankovním úředníkem, kdežto muži raději potřebná data hledají na internetu. Administrativu spojenou s dojednáváním hypotéky by polovina respondentů nejraději řešila sama. Dámy ale dávají přednost společnému zařizování a komunikaci s finančními domy se svými partnery.
 
Rada navíc: Era a ČSOB nově nabízí hypotéky se sedmiletou fixací úrokové sazby. Navíc v průběhu léta je sazba u sedmileté fixace na úrovni pětileté.
 
3. Vzácná shoda: vybavení domácnosti raději kvalitní a funkční
Pro některé z nás radost, pro jiné horor v přeplněných obchodních domech. Řeč je o zařizování domácnosti. Více než polovina párů se rozhoduje o investicích do vybavení bytu společně. „Třetina mužů si ale i přesto myslí, že jsou oni těmi, kdo rozhoduje. Ženský hlas však jednoznačně převládá při rozhodování o samotném designu vybavení," konstatuje Libor Svoboda. Nábytek a vybavení si většina párů vybírá s ohledem na jeho funkčnost a kvalitu. Umí si totiž dobře spočítat, že skutečná kvalita mnohem déle vydrží. Jen třetina se rozhoduje hlavně podle ceny a zhruba pětina dává přednost vzhledu a posledním trendům. Paradoxem je, že tento postoj zastávají častěji muži. Zřejmě zde berou v potaz i technologický vývoj v oblasti domácích spotřebičů, které vnímají jako nedílnou součást vybavení. Nejoblíbenějším místem bytu je podle žen i mužů jednoznačně obývací pokoj. Muži pak často uvádějí jako konkrétní místo křeslo. Na druhém místě skončila ložnice a kuchyň. Zajímavostí je vztah ke koupelně. Některé ženy toto místo, na rozdíl od pánů, zkrátka milují a bez sebemenších pochyb ho prohlašují za to nejlepší místo doma. Muži mu však svou přízeň jednoznačně odpírají.
 
Rada navíc: Při pořizování vybavení si nabízenou cenu v kamenném obchodě porovnejte s cenami na internetu. Můžete tím výrazně ušetřit. Nezapomeňte však zkontrolovat reference o prodejci.
 
4. Ženy uklízejí, muži opravují - neplatí to však vždy a všude
Také si myslíte, že některé práce v domácnosti by měli provádět spíše muži a jiné ženy? Pak se podívejme, jak to vypadá ve skutečnosti a na co většina domácností sama nestačí a objednává si specialistu. „Vyloženě mužskou prací je výměna podlahy nebo obkládání dlaždičkami. Tyto činnosti zvládnou zhruba dvě pětiny oslovených mužů. Zbytek si na tuto práci raději pozve odborníka. Doménou žen je pak mytí oken, i když ve 13 % domácností pomáhají i pánové," popisuje rozdělení domácích úloh Libor Svoboda. Výměna žárovky nebo pověšení obrazu je častěji doménou mužů, i když více než třetina žen to taky hravě zvládne. Na montáž vypínače nebo přivrtání poličky si ale něžnější pohlaví už příliš netroufá, na řadu tedy přichází odborník. A poradit si rádi nechají i samotní pánové. Oprava ucpaného odpadu je sice často jejich práce, ale na rozdíl od svých drahých poloviček v tomto případě častěji volají o pomoc. „Lidé v poslední době na tyto činnosti využívají kromě elektrikářů, topenářů nebo instalatérů i služeb tzv. hodinových manželů. Obvykle se jejich cena pohybuje od 150-200 Kč/hodinu v závislosti na místě bydliště a také vykonané činnosti," popisuje současné trendy Libor Svoboda. Méně často, ale přesto, si odborníky lidé pozvou na vymalování pokoje nebo natíraní dveří. Zhruba pětina partnerek by si ale na tyto činnosti troufla a běžně je ve své domácnosti také vykonává.
 
Rada navíc: Pokud nestíháte nebo neradi vaříte, uklízíte a žehlíte, pak jsou pro vás přímo stvořené služby tzv. hodinové manželky. Vedle cen za jednotlivé nárazové úkony si můžete také domluvit měsíční tarif za pravidelný úklid celého bytu.
Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.