Schizofrenní hypotéky
Banky lákají nové klienty na slevy, zároveň ale zpřísňují podmínky pro ručení. Dopady finanční krize mohli Češi zatím pociťovat jen na akciové burze. Od včerejšího dne je to již jinak. Krize přiměla první význačnou hypoteční banku k poměrně radikálnímu opatření.
Banky lákají nové klienty na slevy, zároveň ale zpřísňují podmínky pro ručení
Dopady finanční krize mohli Češi zatím pociťovat jen na akciové burze. Od včerejšího dne je to již jinak. Krize přiměla první význačnou hypoteční banku k poměrně radikálnímu opatření. GE Money Bank se rozhodla dočasně pozastavit poskytování stoprocentních hypoték.
„Od čtvrtka 16. října dočasně poskytujeme hypotéky jen do 80 procent hodnoty nemovitosti. Tímto opatřením chceme zejména chránit naše klienty před přílišnou úvěrovou angažovaností v době očekávaného zpomalení ekonomiky,“ prohlásila Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank.
Přerušení poskytování stoprocentních hypoték (hypoteční úvěr pokryje celou odhadní cenu pořizované nemovitosti) je první opatření svého druhu v Česku. Dosud banky vydávaly jen zprávy toho typu, že podmínky poskytování hypoték zatím nehodlají příliš měnit, respektive přitvrzovat. Všichni ale připouštějí, že mezi nejrizikovější úvěry na bydlení patří právě stoprocentní hypotéky. „Je pravda, že pokud se máme podívat na portfolio úvěrů, pak stoprocentní hypotéka patří mezi rizikovější.
U ní je velmi důležité dobře znát finanční situaci klienta a posoudit jeho schopnost úvěr splácet,“ řekla Kristýna Havligerová, mluvčí České spořitelny. „Stoprocentní hypotéky přitom tvoří asi pětinu celého našeho hypotečního portfolia,“ dodala Havligerová. Podobné podíly těchto hypoték mají i ostatní bankovní domy.
V současné době ale v poskytování hypoték dochází k paradoxní situaci. Na jedné straně kvůli krizi narůstá obezřetnost bank, která nyní nejvíce dopadá na stoprocentní hypotéky. Na straně druhé si ale banky zase nemohou dovolit podmínky hypoték nějak výrazně zpřísnit. Už celý tento rok banky čelí klesajícímu zájmu lidí o tyto úvěry.
Zatímco v loňském roce banky v Česku poskytly hypotéky za rekordních 142 miliard korun, letos se očekává minimálně desetiprocentní propad, a to nezávisle na finanční krizi. Ta přitom letošní objem hypoték ještě více stlačí. A k tomu všemu také nyní splaskává v Česku realitní bublina, která se nafoukla za poslední dva roky.
Hodně lidí tak s pořízením bydlení v současné době vyčkává a zatím sledují, jak klesají ceny nemovitostí. To zase negativně dopadá na hypoteční banky, které začínají být zoufalé. Česká spořitelna už oznámila u hypoték proti loňsku asi poloviční propad.
Banky dnes usilovně hledají způsoby, jak současně oživit váznoucí prodeje hypoték, aniž by přitom zvyšovaly svá rizika. Výsledkem jsou nejrůznější slevy a úlevy pro klienty. Kupříkladu Hypoteční banka do konce listopadu odpouští poplatek za zpracování hypotéky. Slevu na úrokové sazbě 0,2 procentního bodu začala nabízet také GE Money Bank. U Raiffeisenbank mohou klienti nově doložit příjmy jen výpisem z bankovního účtu.
Diskuse
Vložte svůj dotaz