« Zpět

Rady, jak prodat byt s hypotékou

| 25. února 2009 - 12:45 | Zprávy | Hypotéky

Chcete-li prodat nemovitost a nemáte ještě splacenou hypotéku, musíte ZAŽÁDAT O SOUHLAS banku. Většinou ho dostanete, finanční ústavy v tomto směru potíže nedělají. Dostali jste se do svízelné situace. Ztratili jste zaměstnání a nemůžete už dále splácet hypotéku na byt.

Chcete-li prodat nemovitost a nemáte ještě splacenou hypotéku, musíte ZAŽÁDAT O SOUHLAS banku. Většinou ho dostanete, finanční ústavy v tomto směru potíže nedělají.

Dostali jste se do svízelné situace. Ztratili jste zaměstnání a nemůžete už dále splácet hypotéku na byt. Nebo se rozvádíte a potřebujete se s protějškem finančně vyrovnat. Anebo vám je prostě jen současný byt malý. Rozhodnete se, že byt či dům prodáte. Ale vaše nemovitost je zatížena hypotékou. „Obvykle se tak rozhodují rodiče s malými dětmi, kteří před deseti lety koupili startovací byt a je jim už malý. Nyní zatoužili po větším,“ vysvětluje ředitel realitní kanceláře AAAbyty.cz Aleš Budín. Prodej bytu zatíženého hypotékou není ojedinělá záležitost. Naopak, některé realitní kanceláře uvádějí, že tvoří dokonce většinu všech prodejů. „V současné době je spíše raritou prodej a koupě nemovitosti bez hypotéky,“ říká Jiří Lemberka z realitní kancelářeMaxima Reality.
Hypotéka cenu nemovitosti nesníží I když jste koupili dům a úvěr ještě nesplatili, při prodeji nebudete muset

Příklad

Na koupi bytu jste si vzali hypotéku dva miliony korun s tím, že ji budete splácet dvacet let. Po osmi letech chcete byt prodat. V tuto chvíli bance dlužíte 1 454 594 korun. Do konce fixace úrokové sazby vám ale ještě zbývají dva roky. Sankce za to, že úvěr splatíte předčasně bude v tomto případě zhruba 145 000 korun.
„Byty i domy s hypotékou se prodávají úplně stejně jako ostatní. Klienti to většinou neřeší a zástavní právo je nijak netrápí,“ potvrzuje Vladan Kubovec, jednatel realitní kanceláře Re/Max.
Zástavní právo opravdu nemusí být problémem. Pokud kupující bude platit hotově a uhradí bance veškeré nedoplatky za hypotéku prodávajícího, zástavní právo na nemovitost se zruší.
A když bude chtít kupující financovat nemovitost také hypotékou, tak či onak bude na nemovitosti zástavní právo - ať od jedné či druhé banky.

Pozor na sankce

Definitivně jste se rozhodli byt, na nějž jste ještě hypotéku nedoplatili, prodat. Jak postupovat? „Rozhodně bych doporučila počkat na konec fixace úrokové sazby,“ radí Pavla Hávová z Hypoteční banky. „Protože pak nebudete platit žádný poplatek za předčasné splacení,“ dodává.
Sankce za předčasné splacení se dají výrazně snížit, někdy dokonce až na nulu, když prodej i koupi bytu řeší prodávající i kupující komplexně jako jednu transakci u stejné banky. Respektive když kupující převezme hypotéku od prodávajícího nebo si u stejné banky vezme hypotéku jinou, ušitou sobě na míru.
Fixace úrokové sazby končí. Chcete-li prodat, udělejte to teď. Než ale začnete nemovitost nabízet, požádejte banku o souhlas a chtějte vyčíslit, kolik jste již z dluhu zaplatili a kolik zbývá doplatit. V tomto případě se vás zřejmě penále za předčasné splacení úvěru týkat nebude. Banka vám sdělí konkrétní částku, která je nutná k tomu, aby byl dluh zaplacen celý a mohlo být zástavní právo zrušeno.
Souhlas k prodeji většinou dostanete Když si kupce najdete a podepíšete kupní smlouvu, ukládají se peníze do notářské úschovy do té doby, než katastr změnu vlastnického práva zapíše. Poté se peníze převádějí na účty. Většinou to funguje tak, že jedna částka, kterou si banka dopředu vyčíslila, jde na její účet. Zbytek z kupní ceny pak na účet prodávajícího. Pak může banka zástavní právo zrušit.
Může se stát, že je dluh vyšší než prodejní cena nemovitosti. Pak bance připadne celá částka a zbytek do vyrovnání dluhu musí prodávající doplatit ze svého.
Prodávat či kupovat nemovitost s hypotékou není nic jednoduchého. Rozhodně je lepší všechno nechat na solidní realitní kanceláři nebo i finančním poradci. „Prodávající či kupující, který administrativní kroky v těchto situacích nezná, snadno skončí zasypaný stohy papírů, se kterými si neví rady,“ dodává Budín.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.