Prodejci hypoték mizí
Ochota bank půjčovat na bydlení klesá. Finanční domy opouštějí slabí makléři. Prodejcům hypoték nastávají špatné časy. Zájem o půjčky na bydlení ochabuje, a banky je navíc poskytují mnohem opatrněji než dříve. Proto si makléři, kteří se neumějí ve ztížené situaci „otáčet“, budou muset najít jinou práci.
Ochota bank půjčovat na bydlení klesá. Finanční domy opouštějí slabí makléři
Prodejcům hypoték nastávají špatné časy. Zájem o půjčky na bydlení ochabuje, a banky je navíc poskytují mnohem opatrněji než dříve. Proto si makléři, kteří se neumějí ve ztížené situaci „otáčet“, budou muset najít jinou práci. Dotkne se to až desetitisíců zprostředkovatelů.
„Loni nabízelo hypotéky zhruba 40 tisíc lidí. Letos se jejich počet radikálně sníží a na trhu jich zůstane pět až šest tisíc,“ odhaduje šéf poradenské firmy HyposervisMilan Roček.
GE Money odřízla externisty Neefektivních prodejců se zbavuje většina bank. Loni s tím začala Česká spořitelna, letos na konci března ukončila spolupráci s externími poradci GE Money Bank. „Soustředíme se na prodej hypoték prostřednictvím vlastní distribuční sítě, která je čtvrtou největší v ČR a má 221 poboček. Bude to pro nás efektivnější,“ říká mluvčí banky Milan Kříž. Podle něj role zprostředkovatelů při prodeji hypoték dlouhodobě klesla a loni se snížila oproti roku 2007 o více než 60 procent.
Ostatní banky nechtějí vyčíslovat, kolik makléřů jim ubylo, a říkají, že jejich podíl na celkových obchodech je spíše konstantní. Jelikož objem hypoték za rok 2008 meziročně poklesl o pětinu, v lednu o více než 40 procent a v únoru o třetinu, dá se předpokládat, že o podobný podíl se snížila i role externích firem v bankovních domech.
Podle Asociace hypotečních makléřů přestanou letos hypotéky poskytovat zejména drobní zprostředkovatelé. „Krize dopadá hlavně na firmy či jednotlivce, kteří spolupracují jen se dvěma či třemi bankami. Nemohou tak totiž svým klientům zaručit úvěr, protože zatímco dříve banky poskytovaly půjčky téměř všem, dnes jedné žádosti vyhoví třeba jen dvě,“ vysvětluje manažerka asociace Petra Horáková Krištofová.
Velkým makléřským firmám podle ní prý zánik nehrozí a naopak rozšiřují své sítě. „Jen naši členové poskytli loni hypotéky v objemu téměř 20 miliard korun, tedy skoro o desetinu více než v roce 2007,“ říká Krištofová s tím, že letos odhaduje podobný nárůst obchodů.
Brokery stahuje nová firma Zatímco makléři radost z klesajícího byznysu nemají, pětatřicetiletý Robert Tomeš, rozjíždějící novou poradenskou společnost Clever, ano. „Díky tomu, že některé finanční instituce z důvodů ekonomické krize omezují své distribuční sítě, se nám daří rychle získávat nové spolupracovníky. Ještě před rokem bychom měli situaci při náboru mnohem složitější,“ říká majitel firmy.
Jeho společnostmá nyní 150 spolupracovníků, do konce příštího roku jich chce najmout osm set a do tří let se chce stát největší externí poradenskou sítí zaměřenou na financování bydlení.
Konkurenti ambiciózním plánům nováčka příliš šancí nedávají. „Firma si na rozjezd nevybrala zrovna optimální dobu. V situaci, kdy došlo k poklesu realitních a hypotečních transakcí, to nebude mít lehké,“ konstatuje šéf makléřské společnosti Simply Jan Urban.
Také podle Ročka z Hyposervisu je šance na úspěch mnohem nižší než před dvěma lety v době hypotečního boomu. „I tehdy většině firem, které se o rozjezd pokoušely, došel časem dech.“
Diskuse
Vložte svůj dotaz