« Zpět

Nemůžu splácet hypotéku

| 27. února 2009 - 13:00 | Zprávy | Hypotéky

Ještě dřív, než nebudete mít na další splátku, domluvte se v bance, jak postupovat dál. Není to příjemný pocit. Stojíte před bankou a jdete jim říct, že máte problém s příští splátkou. Zkusila jsem se zachovat tak, jak radí banky: ještě předtím, než následující splátku neodešlu, začít situaci řešit.

Ještě dřív, než nebudete mít na další splátku, domluvte se v bance, jak postupovat dál

Není to příjemný pocit. Stojíte před bankou a jdete jim říct, že máte problém s příští splátkou. Zkusila jsem se zachovat tak, jak radí banky: ještě předtím, než následující splátku neodešlu, začít situaci řešit. Naštěstí jenom jako.
Přicházím se staženým žaludkem k přepážce a soukám ze sebe tu šílenou větu: „Mám teď práci jen na poloviční úvazek a bojím se, že nezvládnu domluvené splátky.“ A je to venku, nejhorší mám za sebou. Rada: Můžete zavolat na infolinku, ale lepší je obrátit se na svého poradce v bance. Obvykle je to ten, s kým jste hypotéku podepisovali a jehož vizitku máte schovanou u originálu smlouvy. Požádejte o schůzku v důvěrném prostředí. O finančních problémech se těžko mluví, když vám za zády stojí fronta lidí toužících založit trvalý příkaz. Snížit splátky, zařídit odklad „Zkusíme s tím něco udělat,“ zní povzbudivě z druhé strany stolku. Poradkyně navrhuje prodloužit hypotéku z 20 na 30 let, splátka se sníží a měsíční rozpočet si uleví. V mém případě z 11 500 na 8 000 korun.
Nepřijde mi to zas tak velká sláva, zkouším se proto ptát na odklad splátek. Půl roku bych platila jen úroky 5 400 měsíčně, pak bych zase naskočila na standardní splátky. To by v mé situaci pomohlo víc, ale zase je mi líto těch víc než 30 tisíc, které bych bance dala jen tak, aniž bych alespoň o kousek snížila svůj dluh. „Vytisknu potřebné papíry a podepíšete žádost,“ popisuje bankéřka další postup. V tu chvíli přiznávám, že to není třeba.
Rada: Nechte si vysvětlit všechny možnosti i to, kolik budou stát. Zeptejte se na poplatky, změna smlouvy obvykle stojí kolem 2 000 korun. Nemusíte se rozhodnout hned.
Banky nabízejí úvěry, kde se předem počítá s bezproblémovým odkladem splátek. Třeba v České spořitelně pořídíte Ideální hypotéku na dobu do další změny úrokové sazby (fixace) za poplatek 1 999 korun.
Dům vám nejspíš nezabaví
To, že by vám banka prodala střechu nad hlavou, moc pravděpodobné není. Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank to komentuje: „Exekuce je opravdu mimořádná věc. Za celou dobu, co poskytujeme hypotéky, došlo jen k několika případům.“ Stejně jako ostatní bankéři zdůrazňuje, že k tomu přistoupí, jen když klient dlouhodobě nekomunikuje. A slovem dlouhodobě myslí bankéři třeba půl roku.
Rada: Můžete se pojistit pro případ smrti, invalidity, pracovní neschopnosti nebo ztráty zaměstnání. Při úvěru na 1,5milionu a splatnosti 20 let stojí pojistka 650 až 900 korun měsíčně. Pozor - sjednáváte ji při podpisu hypoteční smlouvy. Dodatečně to mnohdy nejde.

**

Rady, jak platit včas
* Mějte na účtu, ze kterého odchází hypoteční splátka, jednu rezervní várku peněz.
* Přichází-li vám výplata na běžný účet 15. v měsíci, zadejte si trvalý příkaz na splátku hypotéky na 16., i když banka chce peníze až na konci měsíce.
* Platební kartu od účtu, ze kterého chodí hypotéka, nechte doma v šuplíku.

Co dělat, abyste měli na splátku
* méně utrácejte
* domluvte si odložení splátky, obvykle je to možné o půl roku
* pronajímejte pokoj, získáte příspěvek na splátku
* mění-li se vám zrovna fixace, ptejte se, kolik byste platili jinde, a případně přefinancujte hypotéku
* když je nejhůř, domluvte se s bankou a prodejte dům sami, dostanete víc než v dražbě

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.