Nedostali úvěr, volí pronájem
Kvůli HŮŘE DOSTUPNÝM HYPOTÉKÁM a ekonomické nejistotě výrazně stoupá zájem o pronájmy. Martin Černý žije v menší obci kousek od Prahy. Je mu osmadvacet let a se svou manželkou bydlí v domě u svých rodičů. Děti zatím nemají, ale plánují je. Oba pracují v Praze, a tak se rozhodli, že si pořídí byt, nejlépe 3+1 v paneláku na sídlišti Lužiny nebo Stodůlky.
Kvůli HŮŘE DOSTUPNÝM HYPOTÉKÁM a ekonomické nejistotě výrazně stoupá zájem o pronájmy.
Martin Černý žije v menší obci kousek od Prahy. Je mu osmadvacet let a se svou manželkou bydlí v domě u svých rodičů. Děti zatím nemají, ale plánují je. Oba pracují v Praze, a tak se rozhodli, že si pořídí byt, nejlépe 3+1 v paneláku na sídlišti Lužiny nebo Stodůlky. „Vybrali jsme si celkem pěkný byt na slušném místě kousek od metra. Majitel za něj chtěl 2,5 milionu korun. Byt jsem chtěl financovat hypotékou. Do poslední chvíle jsem věřil, že úvěr bez potíží získám.“
V bance však narazil. Žádal o úvěr ve výši sto procent a ten v době krize banky dávají jen výjimečně. Nějaké úspory měl, ale chtěl je použít na opravy a vybavení bytu. Ale ani ty by mu nestačily. Banka jeho žádost zamítla. Nakonec zjistil, že nedosáhne na hypotéku nejen na třípokojový byt, ale ani na dvoupokojový ve výši kolem dvou milionů.
„U rodičů už bydlet nechceme, tak jsme si byt zatím pronajali. Alespoň do doby, než se situace na trhu uklidní a banky začnou zase normálně půjčovat. Věřím, že kdybych nečekal a zažádal před rokem, hypotéku bych dostal,“ stěžuje si mladý muž. Za byt 2+kk platí 10 tisíc korun plus poplatky. „Je to dost, ale co máme dělat. Raději bych splácel úvěr, než dával někomu takové nehorázné peníze. Ale nejde to,“ rozčiluje se Černý.
O pronájmy je stále větší zájem Martin Černý se dostal do situace, kterou dnes řeší stovky, možná tisíce mladých rodin. Právě kvůli horší dostupnosti hypoték se lidé opět vracejí k tomu, že volí variantu dlouhodobého pronájmu. „V Praze od ledna poptávka vzrostla přibližně o pět procent,“ říká Jakub Havrlant, ředitel internetového portálu Bezrealitky.cz. Pro zajímavost, například v Ostravě je růst zájmu o pronájmy dokonce dvojnásobný a odborníci počítají do konce roku s dalším nárůstem.
Mladí bydlí ve skupinách, je to pro ně levnější
O pronájmy bytů se v poslední době více zajímají i singl žijící mladí lidé nebo studenti. Buď jsou to ti, kteří nebyli úspěšní se žádostí o místo na koleji, nebo ti, kteří o kolej ani zájem neměli. Anebo jsou to čerství absolventi, kteří nechtějí bydlet u rodičů a nemohou si dovolit splácet hypotéku.
Pak bývá stále častější, že se domluví skupina tří čtyř mladých lidí a společně si pronajmou vícepokojový byt.
V kurzu je spolubydlení hlavně ve větších městech, kde sídlí vysoké školy a je zde větší šance získat práci. Například v Praze ceny za pokoj začínají na 2 500 korun měsíčně na osobu, obvykle se však pohybují mezi 5 000 a 6 000 korun, v Brně jsou sazby zhruba poloviční.
„V Praze registrujeme největší zájem zejména o lokality v okolí stanice metra Chodov a vůbec po celém Jižním Městě. Při spolubydlení lidé nemají tak vysoké nároky na kvalitu bytu, proto mohou být velmi atraktivní formou pronájmu pro majitele zejména starších a panelových bytů,“ dodává Havrlant.
Dobrá doba pro nákup?
Odborníci říkají: Právě teď Pokud peníze na koupi bytu máte nebo vám banka hypotéku přislíbila a vy přemýšlíte, zda je právě nyní vhodná doba koupit, odborníci vesměs říkají – na nic nečekejte. Každý poučený investor ví, že nejlépe nakoupí na klesajícím trhu, když jsou ceny nejníže. Jenže kdy je ten správný okamžik?
„Nikdo nemáme křišťálovou kouli a jediná spolehlivá předpověď je statistika. Což znamená, že o dosažení cenového dna se všichni dozvíme, až ceny opět začnou stoupat,“ říká Jiří Fajkus, místopředseda představenstva realitní společnosti Real Spektrum.
Co z toho plyne? Kupujte, když ceny již klesly a než znovu začnou stoupat. Jiří Fajkus odhaduje, že je to právě nyní. „Kupujte nemovitosti právě teď. Až si to uvědomí ostatní a zvýší se poptávka, bude již pozdě. S růstem poptávky porostou ceny,“ říká a dodává, že správný investor jde proti trhu. Když ostatní prodávají, on nakupuje. Když se ostatní začnou rozhlížet po dobrých investicích, on už má nakoupeno. A když ostatní zvýšenou poptávkou vyženou ceny nahoru, on se ziskem prodává, aby, až cenová bublina splaskne, nakoupil levně o to víc.
Ceny možná ještě klesat budou, v atraktivních místech, jako je například širší centrum Prahy, ale rozhodně ne. Lze čekat, že kvůli nízké poptávce o pár procent zlevní ne příliš zajímavá periferie s panelovou zástavbou nebo byty na rušných a prašných ulicích se špatným dopravním spojením do centra města.
Diskuse
Vložte svůj dotaz