« Zpět

Nájemní bydlení válcuje hypotéky

| 6. listopadu 2009 - 9:57 | Zprávy | Hypotéky

Osm tisíc korun měsíčně zaplatí nájemník za garsonku na pražském Žižkově. Pokud by chtěl týž byt koupit na hypotéku, bude platit téměř o polovinu víc. Tento příklad dokumentuje zlom, k němuž nyní dochází - tržní nájemné je podstatně nižší než splátka hypotéky. Platí to pro všechny byty ve velkých městech. I politička Lucie Talmanová zvolila raději tržní nájemné než nákup bytu poté, co se z pražské Dušní ulice přestěhovala do ulice V kolkovně. V magistrátním bytě v Dušní platila za třípokojový byt necelých 14 tisíc korun měsíčně. Nyní zaplatí téměř trojnásobek, tamní tržní nájmy se pohybují kolem čtyřiceti tisíc korun. Kdyby však chtěla byt v Dušní za 18,5 milionu korun koupit na hypotéku, zaplatí měsíčně 86 tisíc.

Realitní trh
Tržní nájem ve velkých městech je levnější než splátky hypoték Realitní makléři čekají růst pronájmů bytů i v příštím roce
Osm tisíc korun měsíčně zaplatí nájemník za garsonku na pražském Žižkově. Pokud by chtěl týž byt koupit na hypotéku, bude platit téměř o polovinu víc.
Tento příklad dokumentuje zlom, k němuž nyní dochází - tržní nájemné je podstatně nižší než splátka hypotéky. Platí to pro všechny byty ve velkých městech. I politička Lucie Talmanová zvolila raději tržní nájemné než nákup bytu poté, co se z pražské Dušní ulice přestěhovala do ulice V kolkovně. V magistrátním bytě v Dušní platila za třípokojový byt necelých 14 tisíc korun měsíčně. Nyní zaplatí téměř trojnásobek, tamní tržní nájmy se pohybují kolem čtyřiceti tisíc korun. Kdyby však chtěla byt v Dušní za 18,5 milionu korun koupit na hypotéku, zaplatí měsíčně 86 tisíc.
Mladí lidé se nechtějí vázat Doby, kdy banky úspěšně přesvědčovaly lidi, ať místo nájemného platí stejnou částku na hypotéku a sami se tak stanou vlastníky, jsou pryč.
Za poslední rok vzrostl počet nájemních transakcí až o pětinu. Přitom objem nových hypoték klesl za tři čtvrtletí meziročně o 37,5 procenta na 56,5 miliardy korun.
„V průměru se zájem o pronájem bytů za rok zvýšil až o dvacet procent kvůli nedostupnosti hypotečních úvěrů,“ potvrdila Iva Lorencová ze společnosti ERA Reality, která má v zemi síť 32 realitních kanceláří.
Stejný nárůst poptávky po pronájmech zaznamenal i Jakub Havrlant, ředitel serveru bezrealitky.cz. „Pronajímatelé si mohou mezi zájemci vybírat. V Praze nebo v Ostravě, kde je poptávka po pronájmu největší, na jeden byt v průměru připadá i patnáct zájemců,“ dodal.
Kromě toho, že jsou hypotéky drahé a lidé se v současné krizi bojí zadlužení, táhnou zájem o nájemní bydlení mladí. „V Praze vystudovali, mají tu práci, ale potřebují byt jen na jeden dva roky. Nechtějí si na krk uvázat dlouhodobou hypotéku, protože plánují kariéru, třeba i v zahraničí. Pro ně je výhodnější nájemní bydlení,“ řekl Arnošt Hejduk, ředitel firmy Rooney & Bennett, která trh s bydlením dlouhodobě sleduje.
Rostoucí počet pronájmů bytů potvrzuje i Aleš Mazgaj, ředitel realitní sítě Century 21, která má v Česku čtyři desítky realitních kanceláří. „Do konce října jsme pronajali zhruba 750 bytů, do konce roku pronajmeme dalších 350. V příštím roce bude růst pronájmů pokračovat,“ uvedl ředitel Century 21.
Největší realitní řetězec v zemi, 158 kanceláří sítě Remax, za tři čtvrtletí pronajal zhruba dva tisíce bytů. Do konce roku jich přibude dalších osm set.
Rozdíly mezi tržním nájemným a hypoteční splátkou jsou nejvyšší v Praze u velkých komfortních bytů. Na plzeňských Borech jsou hypoteční splátky třípokojového bytu o tři tisíce korun vyšší než tamní tržní nájemné. V centru Hradce Králové je u podobného bytu nájemné o sedm tisíc korun nižší než splátka hypotéky. Menší rozdíly jsou u menších pražských bytů nebo například v Brně.
Hypotéky na Zlaté koruně - porovnejte si nabídku
Tržní nájemné mírně roste Z krajských měst je situace opačná jen v Ostravě. Tržní nájemné tam je v průměru vyšší než splátka hypotéky. „Tržní nájemné v Ostravě loni razantně vzrostlo, v průměru činí 2,5 eura za čtvereční metr. Předloni to bylo téměř o euro méně,“ uvedla Milada Kadlecová, ředitelka Institutu regionálních informací. Institut monitoruje vývoj cen bydlení ve 335 lokalitách České republiky.
A jak se bude vyvíjet nájemné, a také ceny bytů v příštím roce? „Ceny bytů stagnují nebo klesají, tržní nájemné stagnuje nebo mírně stoupá, vždy to závisí na lokalitě,“ odhaduje Kadlecová.
Průměrné tržní nájemné v Praze dnes činí 150 korun za čtvereční metr. „V Dejvicích, kde jsme naposledy nájemné analyzovali, dosahuje v nejlepší lokalitě až 300 korun za čtvereční metr,“ dodala Kadlecová.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.