« Zpět

Chyba přijde draho

| 25. března 2009 - 10:20 | Zprávy | Hypotéky

Stačí udělat pár chybiček, a přijdete o peníze. To platí i u daňového přiznání. Jaké chyby se objevují? Jak se jim vyhnout? A jak případné opomenutí napravit? Na nejčastější omyly při vyplňování daňového přiznání bychom možná narazili u systému slev. Ne každý totiž ví, že když má slev několik, může je sečíst.

Stačí udělat pár chybiček, a přijdete o peníze. To platí i u daňového přiznání. Jaké chyby se objevují? Jak se jim vyhnout? A jak případné opomenutí napravit?
Na nejčastější omyly při vyplňování daňového přiznání bychom možná narazili u systému slev. Ne každý totiž ví, že když má slev několik, může je sečíst. Neplatí tedy, že si ze slev musíte vybrat pouze tu nejvyšší. Ne vždy ovšem využijete všechny slevy. Kromě slevy na dítě můžete totiž odečítat jen do nuly. Pokud tedy máte doma vyživovaného manžela a zároveň dvě děti, všechny tyto slevy využijte. Slevu na dítě v tomto případě využijete dvakrát, takže dohromady získáte výhodu tří slev. Jinou chybou bývá dělení základní slevy pro každého na měsíční období. Tato sleva však platí v plné výši bez ohledu na to, z kolika měsíců má poplatník zdanitelné příjmy.
Další komplikace vyvstanou při posuzování ostatních slev. Někdy totiž není na první pohled zřejmé, pro které měsíce sleva platí. Tak například slevu na dítě můžete využít i v měsíci, kdy se vaše nová ratolest narodí. Naproti tomu ostatní slevy můžete v daném měsíci využít jen tehdy, když jsou podmínky pro poskytnutí slevy splněny k prvnímu dni kalendářního měsíce.
U odčitatelných položek, například úroků ze stavebního spoření, si započítáte ten měsíc, za který jste zaplatili. Na tom, kdy platba proběhla, nezáleží.
Adresa v občance nerozhoduje
Od základu daně je možné odečíst úroky z hypotéky nebo stavebního spoření. Přesněji řečeno, zákon říká, že musí jít o úrok z úvěru na bytové potřeby. To neznamená, že musíte bydlet v rozestavěném domě nebo mít na příslušné adrese trvalý pobyt zapsaný v občanském průkazu. Adresa uvedená v občanském průkazu není rozhodující, důležité je, kde opravdu bydlíte nebo bydlet budete. Stačí jen financování „bytové potřeby“, a to i budoucí. Vlastnictví stavby můžete doložit výpisem z katastru.
Abyste si mohli úroky odečíst, musí platit ještě jedna podmínka -musíte být uvedeni ve smlouvě. Pokud jste tedy napsali hypotéku na někoho jiného, není rozhodující, že úvěr fakticky splácíte vy. Jestliže navíc dotyčný ve financovaném domě nebo bytě nebydlí, nebude si moci úroky odečíst ani on.
Doklady v krabici od bot Podnikatelé, kteří vedou účetnictví, dělají často chybu v tom, že si pletou náklady z účetnictví a daňově uznatelné náklady. Když se stanoví základ daně, lze vycházet z účetního hospodářského výsledku čili z rozdílů účetních nákladů a účetních výnosů, ale pak je potřeba „transformovat“ náklady. Česky řečeno je nutné zjistit, které náklady jsou také zároveň daňově uznatelnými náklady podle zákona o daních z příjmů. Mezi ně můžou patřit například náklady na reprezentaci. Na druhou stranu zase existují výnosy, které jsou od daně osvobozeny.
Ti, kteří vedou daňovou evidenci, mají situaci jednodušší. Důležité ovšem je, aby byla daňová evidence precizně vedená a aby v ní byl pořádek. Pokud je to váš případ, nebudete muset provádět už žádné další úpravy. Pokud máte všechny doklady v krabici od bot, čeká vás ještě spousta práce. Nejjednodušší je pak samozřejmě situace, kdy se příjmy rozhodnete uplatňovat paušálem - stačí provést jednoduchý výpočet.
Co s chybami
Nepodařilo se vám odevzdat daňové přiznání včas nebo jste udělali chybu? Nevadí, máte ještě šanci na nápravu. Opravit daňové přiznání je někdy možnost a někdy povinnost. Pokud jste zapomněli využít slevu, je oprava dobrovolná a záleží na vás, kdy ji podáte. Jindy se ale může stát, že až po podání daňového přiznání přijdete na to, že jste měli vyšší daňovou povinnost nebo nižší ztrátu, než jste uvedli v řádném přiznání. Tehdy je oprava povinná.
Pokud jste tedy udělali chybu, budete muset podat „opravné“ nebo „dodatečné“ daňové přiznání. Jestliže na chybu přijdete ještě před uplynutím lhůty pro podání daňového přiznání (bez daňového poradce před 31. březnem), je situace jednoduchá.
Nemusíte podávat „dodatečné“ daňové přiznání a nemusíte se děsit žádných sankcí. Prostě jen podáte „opravné“ daňové přiznání. Původní „řádné“ přiznání se jím nahrazuje a k předchozímu přiznání se nijak nepřihlíží - jako kdybyste ho vůbec nepodali. Pokud už uplynul termín pro podání řádného daňového přiznání, týká se vás takzvané „dodatečné“ podání. Šanci napravit chybu máte do jednoho měsíce ode dne, co jste na ni byli upozorněni finančním úřadem nebo jste na ni přišli sami. Ve stejné lhůtě je dodatečně přiznaná daň též splatná.
Když nestihnete opravu včas
Nestihnete-li podat dodatečné daňové přiznání včas, finanční úřad vám může uložit zaplacení až deseti procent navíc. Pokud byste na výzvu dodatečné daňové přiznání nepodali, finanční úřad buď musí předpokládat, že vykázaná daň by byla nula, nebo daň vyměří sám. A to může být někdy i nepříjemné
Dodatečné daňové přiznání také může podat ten, kdo měl nižší daňovou povinnost nebo vyšší ztrátu.
Dodatečné daňové přiznání se podává na stejném formuláři jako přiznání řádné. Na první stránce pak musíte zaškrtnout, že jde o přiznání „dodatečné“.
Kromě toho je třeba uvést rozdíly oproti poslední známé daňové povinnosti a den zjištění důvodů pro podání přiznání.

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.