Čechům se zdraží hypotéky
Sedmdesát tisíc domácností může od letoška na svou hypotéku vydat až o 30 procent více. Letos dostane asi sedmdesát tisíc klientů českých bank nepříjemnou zprávu. Končí jim totiž doba fixace jejich hypotečního úvěru, který si vzali v letech 2004 až 2007, tedy v letech, kdy byly peníze „levné“.
Sedmdesát tisíc domácností může od letoška na svou hypotéku vydat až o 30 procent více
Letos dostane asi sedmdesát tisíc klientů českých bank nepříjemnou zprávu. Končí jim totiž doba fixace jejich hypotečního úvěru, který si vzali v letech 2004 až 2007, tedy v letech, kdy byly peníze „levné“. Mnohým bude zvýšena sazba o dva až tři procentní body a tím naroste i nová splátka - až o několik tisíc korun.
Podle studie společností Deloitte a Hyposervis o vlivu finanční krize na rezidentní trh se změna týká asi dvaceti procent celého hypotečního trhu. V roce 2006 byly nízké úrokové sazby a v roce 2007 si vzalo úvěr rekordní množství lidí, především kvůli zvýšení sazby DPH z pěti na devět procent.
Každá desetina procenta úrokové sazby navíc znamená u milionové hypotéky navýšení měsíční splátky asi o padesát korun (v závislosti na celkové zbytkové době splatnosti půjčky). Průměrná výše hypotéky se přitom pohybuje okolo 1,8 milionu korun. Proto například u dvoumilionové hypotéky znamená nárůst úrokové sazby o 1,5 procentního bodu navýšení měsíční splátky zhruba o 1500 korun.
„V rizikovém prostoru, kde nárůst sazby může být mezi dvěma až třemi procentními body, bude 40 až 45 tisíc lidí,“ řekl ředitel společnosti Hyposervis Milan Roček. „Bude hodně záležet na tom, jak zareaguje konkrétní banka klienta,“ dodal Roček.
Banky totiž běžně nabízejí svým klientům horší úrokové sazby než novým. „Asi polovina bank ale zareagovala dobře a srovnala nabídku pro nové a stávající klienty. Banky, které to neudělaly, jen naštvou své klienty v nejnepříjemnější okamžik a odradí je od toho, aby u nich zůstali,“ říká Roček. Klienty tak bude mnohem více zajímat refinancování hypoték.
„Zájem o refinancování starších hypoték novým úvěrem v poslední době zaznamenáváme stále častěji,“ vysvětlila mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Naopak jiné banky růst očekávají až v příštích letech, kdy dojde k nasycení trhu. „Tento trend je patrný v řadě evropských rozvinutých hypotečních trhů, kde přes třicet procent klientů uvažuje o refinancování své hypotéky. Ve Francii, Německu a Velké Británii je tento podíl ještě vyšší a dosahuje hodnot kolem 60 procent,“ popsala Pavla Langová z firemní komunikace České spořitelny.
Dramatický nárůst refinancujících klientů neočekává ani Roček. „Jsem ale přesvědčen o tom, že řada lidí si bude muset svou hypotéku přenastavit. Minimálně tak, že prodlouží splatnost hypotečního úvěru,“ řekl Roček. Náklady podle něj u některých klientů porostou o 25 až 30 procent a je možné, že u jiné banky by na úvěr už nedosáhli.
V refinancování hypoték se ale nerealizují jen hypoteční banky, nýbrž i stavební spořitelny. „Zájem o naše úvěry, které lidé využívají na splacení starších a méně výhodných hypoték, v poslední době rychle narůstá. Měsíčně jde o stovky případů,“ přiznává Rostislav Trávníček, šéf marketingu Českomoravské stavební spořitelny. Manfred Koller, místopředseda Českomoravské stavební spořitelny, jen za loňský rok odhadl potenciál trhu hypotečních úvěrů, kde lze s úspěchem využít jednorázové splacení staré hypotéky novým úvěrem, asi na 140 miliard korun. A letos to bude o několik desítek miliard více.
Vývoj českého hypotečního trhu
Úroková sazba hypotečního úvěru se fixuje vždy na určitý počet let. Poté má banka právo ji změnit a navrhnout novou. Podle studie společnosti Deloitte a Hyposervis vyprší letos termín fixace u asi 70 tisíc klientů. Ti si sjednávali hypotéky s různou délkou fixace v letech 2004 až 2008. Jde přibližně o dvacet procent všech poskytnutých hypoték. Největší riziko skokového růstu úrokové sazby u hypotéky je u klientů, kteří si sjednali hypotéku s tříletou fixací v roce 2006 a pětiletou v roce 2004. To se týká 40 až 45 tisíc klientů. Sazba jim může vzrůst o dva až tři procentní body. Znamenalo by to zvýšení měsíční splátky o několik tisíc korun. Například u dvoumilionové hypotéky nárůst úrokové sazby o 1,5 procentního bodu způsobí nárůst měsíční splátky asi o 1500 korun. Řada domácností tak bude muset přenastavit parametry u své hypotéky, například prodloužit splatnost hypotečního úvěru na více let. Tím se splátka sníží. Řešením může být i refinancování hypotéky u jiné banky. Mnoho bank stále svým klientům při výročí fixace úrokové sazby poskytuje horší sazbu, než nabízí novým klientům.
Mnohým bude zvýšena sazba o dva až tři procentní body a tím naroste i nová splátka -až o několik tisíc korun
„Jsem přesvědčen o tom, že řada lidí si bude muset svou hypotéku přenastavit,“ řekl Roček
Diskuse
Vložte svůj dotaz