Zdražování bank mine ty, kdo účet řídí přes web
HN přinášejí srovnání kont českých bank. Banky v dubnu měnily sazebníky, řada z nich na poplatcích vybere tisíce ročně. Bankovní poplatky sice rostou, ale klientů, kteří účet ovládají přes internet, se to většinou netýká. I dubnová přestavba sazebníků bank mluví jasně.
HN přinášejí srovnání kont českých bank * Banky v dubnu měnily sazebníky, řada z nich na poplatcích vybere tisíce ročně Bankovní poplatky sice rostou, ale klientů, kteří účet ovládají přes internet, se to většinou netýká. I dubnová přestavba sazebníků bank mluví jasně. Zdražování postihne hlavně klienty, kteří si oblíbili pobočku a při placení upřednostňují hotovost před kartou.
Banky zvedly ceny za výběr z bankomatů, zvýhodnily některé operace přes internet a zdražily je na pobočce. Stále znevýhodňují zadávání plateb papírovým příkazem na pobočce. Finanční domy tak chtějí motivovat klienty k operacím přes web a telefon.
Také platí, že banky se více profilují a rozdíly mezi částkami, které jeden klient zaplatí v různých bankách, se spíše prohlubují. Jako nejlevnější ze srovnání na finančních webech vycházejí mBank, Raiffeisenbank, Volksbank, LBBW Bank a někdy i Poštovní spořitelna. U nich může být provoz účtu zcela zdarma a klient případně platí jen některé transakce.
Poměrně draze naopak vycházejí Citibank nebo GE Money Bank s balíčkovými konty, kde klient zaplatí celý balíček a většinu transakcí už má zdarma.
Nejlevnější balíček u Komerční banky spolkne každý měsíc 22 korun, vedení ČSOB konta stojí 40 korun měsíčně. Za vedení konta Pohoda od UniCredit Bank se platí 64 korun. GE Money Bank si za konto Genius účtuje 89 korun a Citibank, která se soustřeďuje spíše na movitější klientelu, zpoplatňuje vedení Citikonta 299 korunami.
Pro někoho drahá, pro jiného ne
Vždy ale záleží především na tom, jakým způsobem klient účet používá. Citikonto sice stojí měsíčně skoro tři stovky, ale poskytuje neomezený počet běžných transakcí. "Pro toho, kdo má průměrný zůstatek na všech účtech, běžném, spořicím i investičním, za měsíc nad půl milionu korun, získá vedení účtu zdarma," vysvětluje mluvčí Citibank Pavel Vlček.
Výrazná většina klientů díky tomu podle něj za produktový balíček Citikonto nebo Citigold neplatí nic.
Klíčem při výběru banky by měl být vždy klient sám. "Když topíte akumulačkami, nevyplatí se vám mít u dodavatele elektřiny sjednaný základní tarif pro běžné topení a naopak," glosuje Michal Mošnička ze společnosti Scott & Rose, která dlouhodobě analyzuje bankovní a pojišťovací trh. "Klient nemá důvod plakat, že jsou banky drahé. Vždyť nabídka tu je a může přejít jinam, pokud se mu něco nelíbí," doplňuje.
Doporučuje každému spočítat si, kolik měsíčně udělá transakcí a jaké služby využije, a pak porovnat ceníky v bance. Roli mohou hrát i věrnostní programy, šíře služeb, výše sazeb, ochota lidí na pobočce nebo pohodlnost internetového bankovnictví. Některé finanční domy nabízejí klientům aplikaci k vyzkoušení.
Kde vedení účtu nestojí žádné peníze
Jako banka bez poplatků se profiluje mBanka. Je první volbou pro člověka, jehož prioritou jsou nízké náklady, je schopen ovládat účet po internetu, nepotřebuje papírové výpisy a nemá příliš velké nároky na intuitivnost ovládání internetového bankovnictví.
"Na aplikaci se teď intenzivně pracuje a v létě spustíme internet banking s novou tváří. Měl by být jednodušší, přehlednější a hezčí," slibuje mluvčí mBank Pavla Renčínová. Nevýhodu může pro některé klienty představovat i neexistující pobočková síť a nemožnost poslat platbu do zahraničí.
Raiffeisenbank s eKontem vyhrála ve srovnání Hospodářských novin hlavně díky desetikorunovému příspěvku, který banka klientovi "věnuje" za to, že si měsíčně pošle na účet přes 20 tisíc korun. Odchozí platba do jiné banky přes internet ale stojí tři koruny. Kdo chce nízké ceny a nízké sazby, vybírá LBBW Bank. Kdo stojí o širokou síť poboček, zřídí si na poště konto u Poštovní spořitelny.
Kolik zaplatíte bance
Málo aktivní klient
Jeho měsíční příjem činí 20 000 Kč a průměrný zůstatek na účtu 23 000
Kč. U Raiffeisenbanky díky tomu dostane měsíčně 10 Kč. Má
internetbanking a debetní platební kartu. Nepožaduje výpisy. Každý měsíc
2x vybere peníze z bankomatu vlastní banky, 1x pošle přes internet
peníze do cizí a 1x do vlastní banky, 2x se provede platba zadaná trvalým
příkazem. Přijdou mu 2 platby, 1 z vlastní a 1 z cizí banky.
Banka Měsíčně (Kč) Ročně (Kč)
mBank 0 0
Volksbank 24 288
LBBW Bank 30 360
Poštovní spořitelna 44 528
ČSOB 55 660
Oberbank 60 720
Komerční banka 74 888
Česká spořitelna 94 1045
UniCredit Bank 102 1224
GE Money Bank 119 1428
Citibank 299 3588
Velmi aktivní klient
Jeho měsíční příjem je 43 000 Kč, průměrný zůstatek činí 40 000 Kč. Má
internetbanking a 1x embosovanou platební kartu. Chodí mu měsíční
papírové výpisy. Měsíčně provede 4x výběr z bankomatu vlastní banky
a 1x z bankomatu jiné banky. Přijdou mu 2x platba z cizí banky a 1x
z vlastní. Jednou za 4 měsíce vloží peníze na pobočce v průměrné výši
5000 Kč. Přes internet zadá 5x tuzemskou platbu do jiné banky a 2x do
vlastní. Trvalým příkazem z účtu odejdou 3 platby, 2x odejde povolené
inkaso a provede se 1x platba SIPO.
Banka Měsíčně (Kč) Ročně (Kč)
Raiffeisenbank 134,5 1614
Volksbank 139 1668
Komerční banka 208,75 2505
ČSOB 165,9 1990,5
UniCredit Bank 221,3 2655,6
GE Money Bank 227,3 2728
LBBW Bank 228,6 2743
Poštovní spořitelna 234 2808
Oberbank 284 3404
Česká spořitelna 362,9 4355
Citibank 599 7188
Klient, který má na účtu zůstatek větší než 500 tisíc Kč, žádný paušální poplatek za Citi konto neplatí. Týká se to většiny
klientů, kteří u banky účet mají. U mBank nejsou uvedeny výpočty, protože neumožňuje zahraniční platbu a vklad na
pobočce. ZDROJ: BANKY
Diskuse
Vložte svůj dotaz