« Zpět

Češi si sjednávají životní pojištění hlavně kvůli finanční jistotě v případě nemoci a úrazu

| 10. listopadu 2015 - 10:11 | Zprávy

Téměř každý druhý Čech, který si platí životní pojištění, si jej sjednal proto, aby měl finanční jistotu v případě nemoci a úrazu a zabezpečil tak sebe a rodinu. Dvanáct procent lidí si životní pojištění sjednává jako součást jiného produktu. Další motivací pro pořízení životního pojištění je investice do budoucna nebo zajištění na stáří, a to také pro 12 procent životně pojištěných. To ukázaly výsledky průzkumu pro Pojišťovnu České spořitelny, který realizovala společnost STEM/MARK. Výzkum také zjistil, že nejčastěji jsou iniciátorem sami pojištění (39 procent). U jedné pětiny byl iniciátorem pojišťovací poradce. Každému šestému iniciovali uzavření životní pojistky rodiče, u mladších generací dokonce v polovině případů.

„Hlavním důvodem sjednání životního pojištění je pro 42 procent pojištěných potřeba zabezpečit sebe a své blízké pro případ vážných životních situací, které mohou potkat každého z nás,“ komentuje výsledky průzkumu Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny, a doplňuje: „Pokud někdo vážně onemocní nebo se vážně zraní, většinou tato skutečnost výrazně zasáhne i do finančního příjmu celé rodiny. Zpravidla teprve tehdy pojištění lidé ocení, že si právě pro tento případ platí životní pojištění.“

Jen 12 procent si životní pojištění sjednává proto, že je vázané na jiný finanční produkt – například na úvěr nebo hypotéku. Tyto dva důvody dominují u pojištěných ve středním věku mezi 30 a 44 lety. Dalších 12 procent pojištěných si životní pojištění pořizuje spíše jako investici do budoucna nebo jako zajištění na stáří. Bývají to hlavně lidé mezi 45 a 65 lety. To ukazuje, jak je tato motivace v ČR nízká. Naopak, v zemích západní Evropy je životní pojištění vnímáno hlavně jako produkt pro zajištění se na stáří. Kvůli zkušenosti s nemocí či úrazem nebo kvůli svému vyššímu věku životní pojistku uzavře 8 procent pojištěných. „Zhoršený zdravotní stav a vyšší věk jsou faktory, které významně zvyšují cenu za životní pojištění. Klienti by tedy měli vstupovat do pojištění ještě tehdy, kdy je nic významnějšího netrápí. Budou tak mít nižší pojistné sazby a jistotu, že je pojišťovna do pojištění přijme,“ uvádí Petr Procházka.

Iniciátorem sjednání jsou nejčastěji přímo pojištění. Celkem 39 procent z nich jako první přišli s tím, že si pořídí životní pojištění. U starších lidí mezi 60 a 65 lety to bylo dokonce 64 procent. Pojišťovací poradci jsou iniciátory u každého pátého pojištěného, častěji u lidí středního věku mezi 30 a 59 lety. Šestině lidí uzavření smlouvy na životní pojištění iniciovali rodiče. U mladší generace, mezi 18 a 29 lety, byli rodiče iniciátory dokonce v polovině případů. Partner jako iniciátor životního pojištění figuruje pouze u 7 procent pojištěných. A stejně tak banka při sjednání úvěru nebo hypotéky.
 

Vyměňte si vaše zkušenosti v oblasti finančních produktů.

Diskuse

Vložte svůj dotaz

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.