ČSOB Pojišťovna za první tři měsíce uchránila 16 milionů
[Tisková zpráva] Již šestnáct milionů korun se mohlo dostat do nepravých rukou. Přesně u takové částky totiž ČSOB Pojišťovna za první čtvrtletí pozastavila výplatu plnění z důvodu podezření na pojistný podvod. Jedná se o druhou největší uchráněnou částku za stejné období v posledních pěti letech.
Již šestnáct milionů korun se mohlo dostat do nepravých rukou. Přesně u takové částky totiž ČSOB Pojišťovna za první čtvrtletí pozastavila výplatu plnění z důvodu podezření na pojistný podvod. Jedná se o druhou největší uchráněnou částku za stejné období v posledních pěti letech. „Ve srovnání s minulými roky opět dochází ke zvýšení počtu pokusů o pojistný podvod. Větší číslo uchráněné hodnoty jsme ve stejném období zaznamenali jen v roce 2007,“ uvádí Zdeněk Horáček, vedoucí oddělení forenzního auditu ČSOB Pojišťovny, které se na odhalování pojistných podvodů zaměřuje.
Pojištění vozidel a podnikatelská rizika patří dlouhodobě mezi nejvíce problematická pojištění z pohledu pojistných podvodů. Za první tři měsíce tohoto roku prokázala ČSOB Pojišťovna 65 pojistných podvodů z této oblasti. Naproti tomu například z životního pojištění byl zaznamenán jediný příklad.
Příklad pojistného podvodu:
Údajný poškozený nahlásil do pojišťovny odcizení nákladního rypadla. Škoda na stroji by v případě plnění přesáhla milion korun. Při následném vyšetřování se ukázalo, že už samotný průběh krádeže je poněkud zvláštní:
V odůvodnění bylo uvedeno, že poškozený vyjel s rypadlem ve tři hodiny ráno. Po ujetí cca 11 km mu došla nafta. Rypadlo uzamkl a šel zpět do místa bydliště s tím, že si půjčí peníze na naftu. Do bydliště ale přišel už nad ránem. Protože bylo příliš brzy a nechtěl nikoho v tuto dobu budit, šel si lehnout. Ráno vstal a šel shánět peníze. Když je sehnal, koupil 20 l nafty a svým osobním vozidlem jel zpět k rypadlu. Po příjezdu na místo zjistil, že rypadlo není na místě a zavolal Policii ČR.
Další vyšetřování ukázalo, že údajný poškozený neplatil leasingové splátky a byl opakovaně vyzván, aby stroj odevzdal leasingové společnosti. Předání rypadla leasingové společnosti bylo údajně i důvodem noční projížďky. Současně se však prokázalo, že poškozený večer v hospodě stroj prodal sousedovi a to za pár piv. Ten si pak ráno rypadlo odvezl.
Nejen tedy, že klient žádal neoprávněné plnění po pojišťovně za údajnou krádež rypadla, ale zároveň byl obviněn ze zpronevěry.
Diskuse
Vložte svůj dotaz